Skúsil to a začali sa diať neuveriteľné veci. Poznáte metódu, s ktorou môžete chytiť šťastie za pačesy?
Kultivujete ňou zručnosť, vďaka ktorej vám bude v živote lepšie.
Keď sa urputne držíme zabehnutých chodníčkov, do života nám to prináša akúsi pomyselnú istotu, no ukracujeme sa tak o množstvo nových vnemov a zážitkov. Moderní psychológovia, lekári a kouči preto čoraz viac skloňujú výraz označujúci stav, keď z každodennej rutiny vedome vybočíme a umožníme tak nečakaným veciam, aby nám vstúpili do života. Vyskúšať si ho môžete kedykoľvek aj na vlastnej koži.
Ťažko preložiteľné slovo
Tento stav spájajú so slovom, ktoré britská prekladateľská spoločnosť vyhodnotila ako jedno z najťažšie preložiteľných. Výraz serendipity podľa nich znamená niečo medzi šťastnou náhodou, šancou, príležitosťou, náhodným stretnutím, príjemným prekvapením, nečakanou udalosťou a potešujúcim objavom.
Cambridgský slovník hovorí, že ‚serendipity‘ umožňuje náhodné nálezy, ale aj prijatie skutočnosti, že to, čo nájdete, nemusí byť nutne to, čo ste hľadali. Ide o stav mysle a zručnosť, ktorú si môže osvojiť každý jeden z nás.
Súhra šťastných náhod
Podľa certifikovanej českej koučky hojnosti Lindy Berger sa serendipity svojím významom približuje k šťastnej náhode, avšak presnejšie by sme tento pojem definovali ako súhru takýchto náhod. Hlavný rozdiel medzi obyčajným šťastím a serendipity vidí v tom, že serendipity prichádza vždy naším pričinením. Ide o akúsi schopnosť reagovať na situáciu, ktorá sa nečakane objaví. Zažívajú ju najmä tí, ktorí si dokážu všimnúť niečo, čo iní nevidia, a dokážu z toho ťažiť.
Tí, ktorí praktizujú serendipity vedome, často robia veci spontánne a bez presného plánovania, vysvetľuje vo svojej knihe Umenie byť zdravý funkčný lekár Jan Vojáček, ktorý podľa vlastných slov praktizuje serendipity už nejaký čas vedome a cielene a vždy z toho vyplynie niečo zaujímavé. „Skrátka urobím niečo úplne inak, ako je to zabehnuté. Môžu to byť malé veci: napríklad vystúpim skôr z električky alebo metra. Alebo zásadnejšie kroky, že odídem do Škótska namiesto prijatia ponuky do prvej ligy. Keď som to začal skúšať, začali sa diať neuveriteľné veci,“ konštatuje Jan.