Dobré noviny
Ľudovít Kaník vyzval parlament, aby nezabíjal návrhy SDKÚ
SITA
SITA

Ľudovít Kaník vyzval parlament, aby nezabíjal návrhy SDKÚ

Na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v budúci utorok, sa plénum bude zaoberať v prvom čítaní štyrmi návrhmi zákonov z dielne SDKÚ-DS, ďalšie tri čakajú na prerokovanie v druhom čítaní.

BRATISLAVA 19. júla – SDKÚ-DS sa podľa predsedu poslaneckého klubu Ľudovíta Kaníka snaží všetkých presvedčiť o svojich návrhoch zákonov, že nie je dôvod ich zabíjať len preto, že sú opozičná strana.

Ako povedal Kaník vo štvrtok pre agentúru SITA, SDKÚ-DS sa snaží vysvetľovať a argumentovať.

„Ale nepovedal by som, že je niečo dohodnuté. Snažíme sa ísť na to tak, že nejde o politické návrhy zákonov. Sú to zákony, ktoré pomáhajú ľuďom a riešia ich problémy,“ povedal.

Na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v utorok, sa plénum bude zaoberať v prvom čítaní štyrmi návrhmi zákonov z dielne SDKÚ-DS. Ďalšie tri čakajú na prerokovanie v druhom čítaní.

Zlepšenie kontroly odpočúvania

V prvom čítaní je novela zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP), ktorého cieľom je sprísniť kontrolu odpočúvaní políciou a tajnými službami.

Opoziční zákonodarcovia v právnej norme, ktorú predložili do parlamentu, presadzujú posilnenie kontrolných kompetencií parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť tak, aby sa zaistila lepšia priebežná i stála parlamentná kontrola odpočúvania.

Poslanci za SDKÚ-DS zároveň zvyšujú práva občanov pri informovaní o tom, že boli odpočúvaní.

Orgány, ktoré odpočúvania vykonávajú, by mali povinnosť do roka od skončenia odpočúvania informovať občana, že ho odpočúvali.

Zákon o odstraňovaní čiernych stavieb na cudzích pozemkoch z dielne SDKÚ-DS nemá podľa Kaníka ambíciu riešiť celý okruh čiernych stavieb, pretože je to veľmi široká problematika, ktorú musí riešiť ministerstvo.

„Budovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch je najväčším problémom z tohto okruhu, ktorý sa dotýka najviac občanov, pretože dochádza k zaberaniu súkromného majetku bez reálnej možnosti dosiahnuť rýchlu nápravu. Súčasné znenie zákona je nepraktické a veľmi dlho trvá náprava,“ povedal s tým, že SDKÚ-DS chce zaviesť rýchly mechanizmus, aby sa zastavilo budovanie nových čiernych stavieb.

„Návrh sa netýka stavieb, ktoré existujú desiatky rokov. Prvý krok je zastavenie nových čiernych stavieb, aby po 1. októbri už ani jedna čierna stavba nevznikla, alebo bola zlikvidovaná v zárodku. Bez toho sa nevieme dostať ďalej,“ upozornil Kaník.

Chcú napraviť dokaličený systém

SDKÚ-DS chce tiež v parlamente naprávať dokaličený sociálny systém a zároveň tým prispieť ku konsolidačnému úsiliu vlády. Keby návrh opozičnej strany bol prijatý, dosiahne štát úspory.

„Ide nám o odstránenie úplne nezmyselného a pravdepodobne aj protiústavného stavu, keď časť obyvateľstva, poberatelia sociálnych dávok, sú štátom platení za to, že sa správajú podľa ústavy. Ústava ukladá všetkým deťom povinnú školskú dochádzku, ale časť občanov za to, že ich dieťa chodí do školy, dostáva peniaze. To je nespravodlivé voči všetkým ostatným, aj v rozpore s duchom a možno aj literou ústavy,“ zdôraznil Kaník.

Tento stav podľa neho vznikol za prvej vlády Roberta Fica, keď ministerka práce Viera Tomanová zdeformovala a nepochopila zmysel prospechových štipendií na základných školách a spravila z toho jednu sociálnu dávku v maximálnej výške len za to, že dieťa chodí do školy.

V tom istom zákone SDKÚ-DS rieši aj otázku aktivačných prác, keď súčasné znenie zákona umožňuje, aby aj pri odpracovaní jednej hodiny aktivačných prác získal poberateľ sociálnych dávok plnú výšku.

Zároveň chce SDKÚ-DS odbúrať problém, ktorý znemožňuje obciam naplno využívať aktivačné práce a občanom sa zapájať do aktivačných prác, pretože dnes len dvakrát po polroku môže nastúpiť na aktivačné práce, aj keď práce je dosť. „Chceme zrušiť toto obmedzenie,“ dodal.

Opozičná SDKÚ-DS chce v parlamente presadiť aj to, aby mohli živnostníci od budúceho roka využívať pri platení daní a odvodov licencie. Ročná výška licencie by mala byť stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur.

Už ste čítali?