Z najtemnejšieho väzenia vyslobodili aj batoľa. V sýrskom pekle na zemi konečne svitla nádej na mier - Dobré noviny
Dobré noviny
Z najtemnejšieho väzenia vyslobodili aj batoľa. V sýrskom pekle na zemi konečne svitla nádej na mier
Simona Gálová
Simona Gálová

Z najtemnejšieho väzenia vyslobodili aj batoľa. V sýrskom pekle na zemi konečne svitla nádej na mier

Zábery zo Sýrie / Oslobodenie dieťaťa z väznice Saydnaya
Zábery zo Sýrie / Oslobodenie dieťaťa z väznice Saydnaya — Foto: TASR/AP; X - @realMaalouf

Keď ma vzali do väzenia, cítil som mučenie. Je to špecifický pach vlhkosti, krvi a potu, tak smrdí mučenie, spomínajú tí, čo prežili.

Západný svet hovorí o historickej nádeji na mier v krajine zmietanej občianskou vojnou. Sýrski povstalci v nedeľu ráno v televíznom vyhlásení oznámili, že oslobodili Damask, po desaťročiach zvrhli režim prezidenta Bašára Asada a sľubujú, že vybudujú novú a mierumilovnú Sýriu. Miliónom Sýrčanov, ktorí ušli pred občianskou vojnou, povstalci odkázali, že ich čaká „slobodná Sýria“. Najväčším symbolom pádu Asadovcov sa stalo video, na ktorom vidieť, ako osloboditelia z väzenia vyslobodili stovky ľudí a medzi nimi našli v cele aj malého chlapčeka.

Miesto smrti

Najprv sa pokúsili zámok rozstrieľať. Potom ho skúsili vypáčiť. Možno niekto našiel kľúč, no keď sa dvere cely otvorili, objavilo sa v nich malé batoľa s očami plnými strachu a zvedavosti. „Utekaj! Utekaj!“ kričali jeho osloboditelia, ktorí v ten deň z väzenia Saydnaya vyslobodili stovky ľudí. Jedna z najtajomnejších väzníc sveta dostala prezývku peklo na zemi.

Správy Amnesty International odhadujú, že od roku 2011 tam bolo obesených 5 000 až 13 000 väzňov. „Sýrske vládne zložky po desaťročia využívali mučenie, aby zlomili svojich oponentov,“ vysvetľoval riaditeľ programu Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku Philip Luther. Sýrčania, ktorí prežili väzenie, hovorili, že Saydnaya je miestom, ktoré bolo vytvorené pre smrť.

Zbavili ich ľudskosti

Po príchode do centra zadržiavaní opísali rituál „uvítania“, počas ktorého boli niekoľkokrát zbití silikónovými či kovovými tyčami alebo elektrickými káblami. „Správali sa k nám ako ku zvieratám. Chceli nás zbaviť všetkého ľudského… Videl som krv, bola ako rieka. Nikdy by som nepovedal, že ľudskosť môže spadnúť až na takéto dno. Oni nemali problém zabiť nás hneď vtedy na tom mieste,“ povedal pre Amnesty International Samer, právnik, ktorého zatkli pri meste Hama.

Po „uvítaní“ často prišla „bezpečnostná kontrola“, počas ktorej predovšetkým ženy rozprávali, že ich mužskí bezpečnostní pracovníci znásilnili alebo inak sexuálne zaútočili. V strediskách tajnej služby zažili zadržiavaní nekonečné mučenie a iné zlé zaobchádzanie počas vypočúvania, vo všeobecnosti za účelom získanie „priznania“ alebo iných informácií, alebo ako trest. Bežné metódy zahŕňali dulab (násilné skrútenie obete do pneumatiky) a falaqa (bičovanie šliap nôh). Zadržiavaní čelili elektrickým šokom, znásilneniu a sexuálnemu násiliu, vytrhávaniu nechtov, obareniu horúcou vodou, alebo páleniu ohorkami cigariet.

Tí čo prežili, opísali ako ich držali v preplnených celách, kde sa museli striedať, aby si mohli pospať, alebo museli spať v podrepe. „Bolo to ako v miestnosti plné mŕtvych ľudí. Chceli, aby sme tam zomreli,“ povedal Jalal, ktorý prežil. Právnik Salam z Aleppa, ktorý strávil v Saydnaya viac ako dva roky, zase povedal: „Keď ma vzali do väzenia, cítil som mučenie. Je to špecifický pach vlhkosti, krvi a potu, tak smrdí mučenie.“

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…