Keď nebudeš poslúchať, zoberie si ťa čert. Odborníci varujú pred tradíciou, ktorá baví a desí zároveň
Deti často zažívajú muky, varuje detská psychologička.
Každý rok tisíce detí netrpezlivo očakávajú návštevu Mikuláša, anjela, ale aj čerta. Kým Mikuláš rozdáva sladkosti a pochvaly, čertov spoločnosť v našich končinách stavia do pozície akejsi výchovnej autority. Straší deti a symbolizuje dôsledky nesprávneho správania. „Niekedy prezlečení dospelí vyzerajú skutočne hrozivo aj pre nás dospelých. Ako potom s takouto situáciou majú naložiť malé deti?“ zamýšľa sa pre portál Maminka.cz pedagogička Lenka Králová.
Tradícia je v poriadku, ale...
Mikulášska tradícia siaha až do čias svätého Mikuláša, biskupa zo 4. storočia, ktorý bol známy svojou štedrosťou. Postava čerta sa k tradícii pridala neskôr a jej korene možno hľadať v pohanských zvykoch a viere v démonické bytosti.
„Mikuláš aj s čertom je v poriadku, ale určite nie v pozícii autority, ktorá hodnotí detské správanie a trestá ho, teda nie ako prostriedok na vydieranie, manipuláciu a vynútené sľuby,“ poukazuje detská psychologička Eva Šimotová, ktorá proti tradícii nič nemá. Problémom je, ak sa postava čerta stáva akýmsi kľučkovaním vo výchove neposlušných detí v priebehu celého roka.
„Deti, ktorým sa vyhráža osobou čerta, často zažívajú muky. Popri strašení nadprirodzenými bytosťami počujú niekedy aj vyhrážky polepšovňou, odložením do detského domova a podobne," pokračuje psychologička s myšlienkou na vety ako „Len počkaj, keď nebudeš poslúchať, čert si ťa odnesie do pekla!“