Keď ho začali ľutovať, vedel, že prácu nezíska. Filip na vozíku napokon našiel firmu, ktorá mu dala šancu
Len štyria z desiatich ľudí zo zdravotným znevýhodnením majú na Slovensku to šťastie, že môžu pracovať. Podľa expertov sú mnohí pritom výnimočne precízni, dôslední, lojálni a na pracovisko prinášajú atmosféru radosti, pokory a ľudskosti.
Po úspešnom telefonickom interview čakal Filipa osobný pohovor na pobočke. Zamestnankyňa zdravotnej poisťovne privítala nádejného kandidáta na administratívnu pozíciu so zaskočeným výrazom. „V živote by mi nenapadlo, že človek, ktorý cez telefón komunikuje tak dokonale perfektne, ma takýto zdravotný stav,“ spomína si na jej slová Filip Pindes ešte aj dnes.
Tridsaťpäťročný mladý muž vyštudoval strednú ekonomickú školu a má bakalára z anglického jazyka. So svojim zdravotným postihnutím, ktoré ho púta na invalidný vozík, sa už narodil. Je vytrvalý, vtipný, odhodlaný na sebe pracovať. Jeho empatia, dar hovoriť a počúvať, ho predurčujú na ideálneho pracovníka klientskeho servisu. V minulosti pracoval ako lektor anglického jazyka. V bratislavskom korporáte sa venoval poisťovníctvu, štatistikám a kontrole pohybu tovarov. Napriek tomu si na osobných pohovoroch zažil prejavy prekvapenia, údivu, úľaku či zhrozenia.
Pani zo zdravotnej poisťovne Filipovi zaplatila kávu. Keď videl, že jej hlas naberá ľútostivý tón, vedel, že z tejto práce opäť nič nebude.
Aký by bol život bez práce a sociálnych kontaktov?
Už ste sa vy či niekto z vašich najbližších ocitli aj bez invalidného vozíka vo Filipových topánkach? Niekedy stačí vážnejší problém s chrbticou či náročnejšia choroba a niekoľkomesačná péenka vyradí človeka na dlhé mesiace zo všetkého, čím bol jeho život doteraz. Kto z nás si dokáže predstaviť, že by mu život prihral vážnu udalosť, ktorá ho vyradí zo zabehnutého kolotoča práce, športu, stretnutí s kamarátmi, sociálnych kontaktov, koníčkov? Na dlho, naozaj na dlho...
Ľudia so zdravotným znevýhodnením žijú v takejto realite každý deň. Je pritom jedno, aký typ znevýhodnenia im stavia bariéru pred svetom. Podľa ÚPSVaR sú len štyria z desiatich ľudí so zdravotným znevýhodnením umiestnení na trhu práce.
Podľa programu Výpomoc so srdcom z dielne Profesie, ktorý pomáha ľuďom so zdravotným znevýhodnením nájsť si svoje pevné miesto na trhu práce, majú zamestnávatelia zvyčajne rovnaké obavy. 45% má strach, že ľudia so špeciálnymi potrebami budú oveľa častejšie čerpať péenky, 40% zase, či budú dostatočne výkonní. Každého tretieho zamestnávateľa trápi tiež otázka, či by dokázali ponúknuť bezbariérové pracovisko a zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť pri práci.
Výnimoční ľudia robia výnimočné prostredie
„Ak zamestnávate výnimočných ľudí s výnimočnými potrebami, mení sa nielen ich kvalita života, ale aj kultúra celého pracoviska. Našich výnimočných kolegov vnímame ako obohatenie kolektívu. Sú to naše slniečka. Stále sa usmievajú, sú plní energie, pozitívni, radostní,“ hovorí o svojich šiestich kolegov s Downovým syndrómom manažér hypermarketu Košice, Patrik Hirák.
„Pracujú na štandardných pracovných pozíciách, dostávajú štandardné pracovné úlohy. Vedia byť produktívni, vedia pracovať. Samozrejme, potrebujú špeciálnu podporu, preto pracujú pod vedením koordinátora,“ pokračuje sympatický usmievavý manažér a razom dodáva, že kolegovia so špeciálnymi potrebami zjemňujú v práci všetkých ostatných.
„Aj ostatní kolegovia sa pri nich stávajú vnímavejší, zhovievavejší a ohľaduplnejší aj k sebe navzájom,“ pokračuje Patrik, pre ktorého je najdôležitejšie, aby „ľudia chodili do práce s úsmevom, boli k sebe ľudskí a rešpektovali sa navzájom. Len v dobrom kolektíve sa daria veľké a pekné veci. Aj preto sa snažím vytvárať u nás také prostredie, aby sa ľudia tešili na prácu.“
Patrik prináša na svoje pracovisko veľkú dávku ľudskosti a dobrej nálady. „Práca s ľuďmi je neraz náročná, no zároveň najkrajšia. Každý sme nejaký, nikto by nemal druhého súdiť, mali by sme si vzájomne pomáhať.“ K láskavosti, poctivosti a pracovitosti ho viedol od malička otec, ktorý pracoval ako elektrikár a dnes si v zdraví a v radosti užíva dôchodok. „Rovnako sa snažím vychovať aj môjho desaťročného syna. Dať mu také základy, ako dal otec mne. Aby bol mierumilovný, ľudský, chápavý a láskavý,“ dodáva Michalovčan, ktorý v košickom Tescu pracuje už dvadsiaty druhý rok.
Každý je vítaný. Bez rozdielu
Tesco patrí k najväčším súkromným zamestnávateľom ľudí s Downovým syndrómom na Slovensku. „Našich 10 kolegov a kolegýň nie je len súčasťou tímov, sú aj inšpiráciou pre nás ostatných. Čoskoro sa k nám pridajú ďalší štyria. Veríme, že naše úsilie môže motivovať aj iné spoločnosti k vytváraniu inkluzívnejšieho pracovného trhu. Sme presvedčení, že každý má právo na plnohodnotný život, a preto podporujeme Spoločnosť Downovho syndrómu a prispievame na organizáciu aktivít, ktoré zlepšujú kvalitu života mladých s týmto ochorením,“ hovorí Renáta Vozárová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku.
Tento rok získal reťazec ocenenie Via Bona v kategórii Výnimočný zamestnávateľ za dlhodobý a konzistentný prístup k začleňovaniu rôznych zraniteľných skupín, osobitne ľudí so zdravotným znevýhodnením. V ponúkaní inkluzívnych pracovných príležitostí ide príkladom. Dnes zamestnáva viac ako 500 ľudí so sociálnym, zdravotným, duševným, vekovým, rodovým či etnickým znevýhodnením do pracovného procesu. „Zameriavame sa na zamestnávanie osôb so špecifickými zdravotnými obmedzeniami, ako sú napríklad Downov syndróm, poruchy autistického spektra, fyzické znevýhodnenia, sluchové obmedzenia či detská mozgová obrna, ale začleňujeme tiež ľudí z marginalizovaných sociálnych skupín či odídencov z oblastí ohrozených vojnovým konfliktom.“
Prácu si našiel po 3 rokoch
„Keď som po približne desiatich rokoch ukončil prácu na pozícii mzdového účtovníka, začal som doučovať anglický jazyk ako lektor. Táto práca ma bavila, ale keďže som robil iba na dohodu, nezarobil som toľko peňazí, koľko by som potreboval,“ pokračuje v rozprávaní Filip Pindes, ktorý dnes pracuje na pozícii špecialistu služieb zákazníkom Tesco.
Až keď si začal hľadať prácu na trvalý pracovný pomer, prvýkrát v živote pocítil, aké náročné to pre človeka s hendikepom môže byť. „Trvalo mi 3 roky, kým som sa dostal k pracovnej ponuke od Tesca. Keď som prišiel na pohovor, bol som dosť nervózny, ale videl som, že mi chcú dať šancu, čo mi veľmi pomohlo.“
Hoci na začiatku musel obsiahnuť množstvo nových informácií, dnes sa už pri práci cíti komfortne. „Práca na zákazníckej linke ma veľmi baví. Rád komunikujem s ľuďmi a mám dobrý pocit, keď sa mi podarí vyriešiť ich problém. V tíme sa cítim vítaný, pomáhame si navzájom.“
Tesco umožnilo Filipovi flexibilne si prispôsobiť pracovné podmienky tak, ako to vyžaduje jeho zdravotný stav. „Tak, aby som sa mohol popri práci venovať aj svojim aktivitám a zdravotnému stavu, či už vo forme dlhšej prestávky na oddych počas pracovnej zmeny, alebo aj finančného príspevku na invalidný vozík, za čo som veľmi vďačný."
Niekoľkokrát týždenne rehabilituje, dva či trikrát si ide zaplávať. Na prísny tréningový režim a pravidelný je zvyknutý, rodičia s ním cvičili prakticky už ako s bábätkom.
Pomôže Výpomoc so srdcom
V programe Výpomoc so srdcom z dielne Profesie odborníci pomáhajú ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ktorí si hľadajú prácu, so všetkým potrebným. Napríklad s vytvorením životopisu, vyhľadávaním vhodných pracovných ponúk, s komunikáciou s potenciálnym zamestnávateľom a so začleňovaním na otvorený trh práce. Prostredníctvom Profesia Lab pomáhajú pripraviť na pracovné výzvy mladých ľudí so znevýhodnením, ktorí dovtedy prácu nemali.
Komunita, ktorá združuje rovnako myšlienkovo naladených expertov na zamestnanosť, funguje na princípe modelu stáží pre ľudí so zdravotným znevýhodnením na otvorenom trhu práce, v ktorom využíva vedecky overené know-how z Michigan State University.
„Ak máte na pozícii človeka, ktorý má talent, jeho výkonnosť je vyššia. Náš prieskum o postojoch voči inakostiam a diskriminácii na pracovisku tiež potvrdzuje, že práca je pre zamestnancov zaujímavejšia, ak ju vykonávajú s rôznorodými ľuďmi," píšu na svojom webe experti z Profesia Lab a ako príklad uvádzajú situáciu konkrétneho uchádzača z Profesia Labu.
„Mladý muž na autistickom spektre má talent pamätať si dátumy. Štandardným pohovorom by však neprešiel, lebo nemá prax a jeho sociálne a komunikačné zručnosti by nenaplnili bežné očakávania personalistov,“ hovoria experti z Profesia Labu.
V Profesia Labe absolvoval 6-mesačnú prípravu zameranú na rôzne situácie na pracovisku vrátane exkurzie u potenciálnych zamestnávateľov, kde si mohol prácu nezáväzne vyskúšať. Zástupcovia firiem zistili, že jeho talent môže byť výhodou pri spracovaní dokladov zo služobných ciest a pri archivácii spisov personálneho oddelenia. „Pre danú firmu je to zároveň talent na pozícii, ktorú majú problém stabilne obsadiť. Rozdiel oproti bežnému procesu bol v tom, že najskôr sme ukázali, ako uchádzač danú prácu dokáže vykonávať a až potom nasledoval pohovor. Úpravy na pracovisku budú v tom, že bude pracovať samostatne, v tichom prostredí a komunikovať s jedným človekom. Pracovný koučing mu pomôže zvládnuť úvodné dni, počas ktorých mu môže klesnúť sebadôvera.“
Každý z nás potrebuje občas špeciálne podmienky
Diverzita a inklúzia sa netýka iba ľuďmi so špeciálnymi potrebami, ale každého, komu životná situácia neumožňuje pracovať v klasických pracovných časoch a podmienkach.
„Uvedomujeme si, že každý je iný. Niektorí naši kolegovia a kolegyne sú na začiatku svojej kariéry, iní hľadajú lepšiu životnú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ďalší prežívajú kľúčové životné momenty. Niektorí potrebujú viac flexibility, aby sa mohli sústrediť na to, čo je v ich živote najdôležitejšie, napríklad na duševnú pohodu alebo obľúbené aktivity. Ďalší môžu vstupovať do významných životných etáp, ako je odchod do dôchodku, príprava na rodičovstvo alebo opatrovateľské povinnosti. Existuje mnoho dôvodov, prečo naši kolegovia a kolegyne môžu potrebovať viac flexibility,“ hovorí v Správe o napĺňaní stratégie v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie 2024 Renáta Vozárová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku.
Aj Filip môže pracovať v časoch tak, ako to je najlepšie pre jeho zdravotný stav. Môže si tiež vybrať, či robí fyzicky z centrálnej kancelárie alebo má home office.
Reťazec ponúka svojim zamestnancom možnosť upraviť si pracovné podmienky, keď to ich životná situácia bude vyžadovať. Môžu si vybrať zhustený pracovný týždeň, kedy pracujú menej ako päť dní pri zachovaní existujúcich hodín. Najčastejšie odpracujú štyri dni po 10 hodín a môžu ich využiť ľudia, u ktorých nastali zvláštne okolnosti, napr. skúšky v škole alebo potreba starať sa o člena rodiny.
Tí, ktorým to pracovná náplň dovoľuje, si môžu vybrať medzi prácou z kancelárie a prácou na diaľku. Možná je aj krátkodobá práca na diaľku zo zahraničia či dovolenka navyše.
Odvaha pokračovať
„Viete, stále sa borím s dĺžkou zákazníckych hovorov. Nedokážem zákazníka stopnúť len preto, že volá ďalší. Snažím sa každý telefonát skrátiť o pár minút, ale zatiaľ na tom iba pracujem,“ priznáva Filip „problém“, ktorý vzniká nadšením pre komunikáciu s klientom.
Ani tu sa však, ako obvykle, nevzdáva. Jeho obľúbeným mottom je pamätná veta Winstona Churchilla, ktorá zaznela aj v jeho obľúbenom filme Najtemnejšia hodina, „Úspech nie je večný, neúspech nie je fatálny. Odvaha pokračovať je tá, ktorá sa počíta.“
Článok bol pripravený v spolupráci s Tesco.