Umelá inteligencia ako kamarát? Roman Brat o tom napísal knižku
Medzi deťmi a mladými obľúbený spisovateľ Roman Brat prichádza s novou a výsostne aktuálnou témou. Súčasným tínedžerom ponúka originálny príbeh o kamarátstve ich vrstovníka s umelou inteligenciou, ktorej dá meno Četti. Môj kamoš Četti.
„Po téme, v ktorej dominuje vzťah ôsmaka a umelej inteligencie, som siahol z dvoch dôvodov,“ vysvetľuje Roman Brat. „Po prvé preto, že ma sama osebe vzrušovala, a po druhé preto, že ako autor potrebujem zaujať súčasných čitateľov, ktorí vo svojom veku vedia o živote oveľa viac, než sme vedeli my. Nie je ľahké ich upútať. A, samozrejme, budem v sebe živiť nádej, že sa mi okrem originálnej témy podarilo napísať aj príbeh, čo sa im bude páčiť.“
Daniel, prezývaný Dany, je normálny trinásťročný chalan, ktorý zdanlivo v ničom nevyniká, no ukrýva v sebe zmysel pre dobrodružstvo a túžbu odkrývať nepoznané veci.
Do jeho života nečakane vstúpi umelá inteligencia, ktorú nazve Četti a jeho život postupne mení k lepšiemu. Dany, donedávna sivá myš v škole aj mimo nej, sa pomocou Čettiho stane frajerom, ktorý udivuje svojimi vedomosťami a na ktorého letia baby. Trúfa si čoraz väčšmi, hoci za cenu klamstva a podvodu.
Jeho dobrá spolužiačka Pipi, do ktorej je zaľúbený, odhalí, čo sa za tým všetkým skrýva. V istej chvíli sa jej Četti sám ozve, no ona si toto tajomstvo nechá pre seba. Našťastie, Dany vďaka Pipi časom pochopí, že raz sa musí vymaniť spod nekontrolovaného vplyvu umelej inteligencie a najmä veriť sám sebe.
Napokon, kto je v tomto svete doma? AI, alebo človek?
Autor ponúka v originálnom príbehu Môj kamoš Četti veľa napínavých, až dramatických situácií, venuje sa prvým záchvevom chlapčensko-dievčenských vzťahov, hľadaniu a potvrdzovaniu identity tínedžerov, a v neposlednom rade poukazuje aj na možný tienistý dosah umelej inteligencie na náš život, ak ju nebudeme regulovať.
Je jasné, že tento svet nových technológií má aj svoje nevýhody. Roman Brat neraz prízvukuje deťom na besedách, že sociálne siete sú ako štyri živly: voda, vzduch, zem a oheň. Sú dobrým sluhom, ale dokážu byť aj zlým pánom. Sociálne siete vedia narobiť veľa zla. Treba na to dávať pozor. Najmä ak ide o krehkú detskú dušu.
„Túto knihu som však určite nenapísal ako varovanie,“ pokračuje autor. „Ide skôr o testovanie ľudského správania v nových pomeroch, v nových súvislostiach. Hľadám a overujem si staré vzorce uvažovania a konania za nových okolností. Môj hrdina Dany je totiž sám prekvapený, čo mu umelá inteligencia dovolí. Za jej pomoci sa rozbehne životom ako na horskej dráhe, a vôbec pri tom nepoužíva brzdu. Nechá sa unášať. Umelá inteligencia mu poskytuje samé výhody a pôžitky, a on stratí obozretnosť aj súdnosť.“
Až dievča, ktoré ľúbi, mu podá záchranné koleso a povie mu, aby spomalil. Je síce na vrchole slávy a požíva vážnosť múdreho a šikovného chalana, no v skutočnosti ostáva hlúpym a naivným.
Milan Buno, knižný publicista