Čo robiť, aby vám vydržala vianočná ruža? Vďaka radám profesora Hričovského sa z nej budete tešiť dlho
Po príchode z predajne rastlinu neumiestňujte do blízkosti radiátora ani do prievanu, radil legendárny odborník.
Doniesli ste ju z obchodu a už po dvoch dňoch z nej zbierate len vysušené listy? Vianočná ruža neodmysliteľne patrí k sviatkom a mnohí tento symbol Vianoc po jej odkvitnutí vyhadzujú, prípadne sa ani nedočkajú jeho rozkvitnutia pre zlú starostlivosť. Stačí pritom iba trochu námahy a vianočnej ruži sa môže dariť tak, že vám bude kvitnúť každé Vianoce a nebudete musieť kupovať novú. To, ako sa o ňu starať, priblížil kedysi na svojom Facebooku profesor Ivan Hričovský, ktorý na sociálnych sieťach radil nielen ovocinárom.
Pozor na radiátor a prievan
Vianočnú hviezdu pestovali už Aztékovia, ktorí ju používali nielen na výrobu červených a fialových farbív, ale mliečnu bielu šťavu z ruže používali na výrobu lieku proti horúčke. Už vtedy spozorovali, že táto tropická rastlina kvitne v decembri, keď sa zelené listy menia na červené. Čo robiť, aby sme sa z krásy vianočnej ruže tešili dlho aj v našich domácnostiach?
„Po príchode z predajne rastlinu neumiestňujte do blízkosti radiátora ani do prievanu. Vhodnejšia je menej vykurovaná miestnosť s teplotou 17 až 20 stupňov Celzia aspoň počas noci. Ani so zálievkou to nepreháňajte,“ tvrdil Ivan Hričovský, podľa ktorého stáčajúce sa listy môžu byť prejavom aj nadbytku, nielen nedostatku vody. So zálievkou to podľa odborníkov na rastliny netreba preháňať, aby jej nezhnili korene.
„Pred každým zaliatím nechajte substrát mierne preschnúť. Rastlina by nemala stáť vo vode, preto prebytočnú z podmisky vždy vylejte,“ poradil profesor Hričovský fanúšikom na Facebooku. Vianočná ruža by podľa odborníkov mala byť umiestnená na svetlom mieste, kde bude mať aspoň šesť hodín nepriameho slnečného svetla.