V španielskej vianočnej lotérii rozdali 2,2 miliardy eur
TASR
TASR

V španielskej vianočnej lotérii rozdali 2,2 miliardy eur

Vianočná lotéria nie je však lacný špás, pretože každý žreb stojí 200 eur a tak sa mnohí o investíciu delia s príbuznými, priateľmi a známymi.

Zamestnanci čerpacej stanice a jej klienti sa tešia po zisku druhej ceny v španielskej vianočnej lotérii v Santa Cruz de Tenerife 22. decembra 2013. Foto: TASR/AP

Madrid 22. decembra (TASR) - Tisícky Španielov zažili dnes - už dva dni pred Štedrým dňom - vianočné prekvapenie pri žrebovaní výhercov tradičnej vianočnej lotérie. Celková výherná suma činila 2,2 miliardy eur, čo je o 11 percent menej ako vlani, pretože v časoch pretrvávajúcej krízy vynaložili občania pyrenejskej krajiny i menej peňazí na žreby.

Výhercovia navyše musia v tomto roku po prvý raz z výhier prevyšujúcich 2500 eur zaplatiť 20-percentnú daň v súlade s úspornými opatreniami prijatými španielskou vládou, pripomína tlačová agentúra DPA.

Lotéria, ktorá vznikla pred 201 rokmi, je najväčšou a najstaršou akciou svojho druhu vo svete. Hlavná cena, nazývaná El Gordo, vo výške štyroch miliónov eur pripadla tentoraz na žreby s číslom 62.246. Keďže sa žreby so všetkými číslami predávajú v náklade 160 kusov, aj hlavných výhier by mohlo byť až toľko.

Najšťastnejší sú dnes zrejme občania robotníckeho predmestia Leganés južne od Madridu, pretože viac ako polovica žrebov s číslom garantujúcim hlavnú výhru sa predala práve tu.

Aj v baskickom mestečku Mondragón neďaleko San Sebastiánu sa viacerí občania v ťažkej sociálnej situácii tešili z nečakaných výhier. Ide o lokalitu, ktorá sa iba nedávno ocitla v spravodajstve médií po tom, čo tu zbankrotovala veľká firma vyrábajúca elektrospotrebiče pre domácnosť. Až 2000 ľudí tu v dôsledku toho prišlo o prácu.

Na ostrove Tenerife zasa istý nájomca čerpacej stanice predal všetky žreby s číslom 79.712 zákazníkom, ktorí sa po dnešnom ťahu mohli tešiť z druhej ceny vo výške 1,25 milióna eur. Na kanársky ostrov tak poputuje okolo 200 miliónov eur.

Vianočná lotéria nie je však lacný špás, pretože každý žreb stojí 200 eur a tak si Španieli nezriedka kupujú iba jeho desatinu alebo iný zlomok, čo znamená potom aj adekvátne nižšiu cenu. Mnohí sa o investíciu delia s príbuznými, priateľmi a známymi.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…