Japonský cisár Akihito má 80 rokov
TASR
TASR

Japonský cisár Akihito má 80 rokov

Cisárom sa stal 7. januára 1989 po úmrtí svojho otca cisára Hirohita.

Japonský cisár Akihito Foto: TASR/AP

Tokio/Bratislava 22. decembra (TASR) – Japonský cisár Akihito je 125. japonským panovníkom v tradičnom počítaní nástupníctva cisárov. Narodil sa 23. decembra 1933 v Tokiu a v pondelok sa dožíva životného jubilea 80 rokov.

Cisárom sa Akihito stal 7. januára 1989 po úmrtí svojho otca cisára Hirohita. K oficiálnej ceremónii došlo v cisárskom paláci v centre Tokia 12. novembra 1990 po stanovenom období oplakávania smrti predošlého vládcu. Nový cisár Akihito v tradičnom odeve z hodvábu vtedy za prítomnosti množstva dvoranov absolvoval obrad vďakyvzdanie za novú úrodu ryže.

Cisár v Japonsku nemá žiadne politické právomoci. Akihito je však považovaný za symbol národa, na rozdiel od svojho otca, vojnového cisára Hirohita, ktorý bol uctievaný ako božstvo.

Akihito vyrastal ako korunný princ na cisárskom dvore v zajatí tradícií. Prelom v jeho výchove po ukončení druhej svetovej vojny spôsobil príchod americkej učiteľky Elizabeth Gray Viningovej, ktorá mala otvoriť princovi okná do sveta. Hoci ho vyučovala len počas štyroch rokov, hlboko ho ovplyvnila. Bola aj jediným zahraničným hosťom na jeho svadbe v roku 1959. Akihito si ako prvý zobral manželku neurodzeného pôvodu Mičiko a čiastočne prispôsobil svoj život západnému štýlu. Spolu majú tri deti, dvoch synov a dcéru, ktorá po svadbe s neurodzeným človekom opustila palác.

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko sa v apríli 2011 stretli a porozprávali s ľuďmi, ktorí prežili marcové desivé zemetrasenie a prívalové vlny cunami. Japonský cisár zemetrasenie spomenul aj v januári 2012, keď v novoročnom posolstve, ktoré počúvali davy ľudí pred palácom, povedal ťažko skúšanému národu, že zdieľa bolesť ľudí, ktorých životy negatívne ovplyvnilo zemetrasenie a cunami, ako aj ich nádej na obnovu.

Cisárovi vo februári 2012 zaviedli bypass. Počas cisárovej hospitalizácie prevzal za Akihita panovnícke povinnosti jeho syn, korunný princ Naruhito.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…