Naše babičky boli na šetrenie expertky. Ich päť overených rád stojí v dnešných ťažkých časoch za pozornosť
Niektoré rady sú jednoduché a ľahko ich zaradíte do bežného života.
Drahé ceny potravín, energií, každý nákup vyjde čoraz viac a pre zvýšenie DPH si Slováci od nového roka siahnu do vrecka ešte hlbšie. Možno aj vy hľadáte stále nové spôsoby, ako ušetriť a hoci šetrenie nie je pohodlné, ani jednoduché, ak viete, ako na to, je efektívne. Inšpirovať sa môžeme aj našimi babičkami a dedkami, ktorí vedeli využiť všetko a držali sa pravidiel, vďaka ktorým dokázali ušetriť nejednu korunu. Český Deník v rubrike Šetření podle babiček uviedol päť tipov, ktoré môžeme využiť aj dnes.
5. Delte sa o oblečenie
Aj vy ste v detstve nosili oblečenie po staršom súrodencovi? Hoci sú dnes obchody plné krásneho detského oblečenia, už naše babičky vedeli, že množstvo kúskov si deti na seba oblečú len párkrát a veľmi rýchlo z nich vyrastú. Skúste sa opýtať svojich priateľov či známych, kde končí oblečenie po ich deťoch a možno budú radi, ak vám ho môžu darovať. Rovnako tak môžete postupovať aj s oblečením pre dospelých.
„Skúste s priateľmi či susedmi zorganizovať niečo ako „blšák“, kam každý prinesie oblečenie, ktoré už nenosí, ale je stále zachovalé,“ radia projekte Šetření podle babiček. Pozor by ste si však mali dať na topánky z druhej ruky, ktoré naši starí rodičia s radosťou posúvali z generácie na generáciu. Každý človek aj dieťa ma totiž iný typ chôdze a ak budete nosiť obnosené topánky po niekom inom, môžete si spôsobiť zdravotné problémy.
4. Kúrte iba v srdci domu
Ceny energií neustále stúpajú, preto sa možno už teraz obávate, aký účet za kúrenie príde po zime. Práve v oblasti kúrenia sa teraz mnohí vraciame k tomu, ako to robili predchádzajúce generácie. Naše babičky vraj boli v tejto oblasti expertky.
Kúrili len v srdci domu, teda najčastejšie v kuchyni a spoločenskej miestnosti. Spálne zostávali aj cez zimu chladné a zahriať vás primárne mali periny. Naše babičky taktiež razili dôležité a jednoduché pravidlo – posledný v miestnosti zhasína.
„Urobte si inventúru svojich zvykov pri používaní domácich spotrebičov. Chladničku nie je potrebné nastavovať na maximum ani v lete, práčku ani umývačku nespúšťajte len kvôli pár kúskom bielizne alebo riadu: ušetríte veľa elektriny aj vody. Rovnako tak premýšľajte pri varení: ak rozohrievate elektrickú rúru, majte pripravené nielen to mäso, ktoré chcete piecť, ale chystajte si rovno aj koláč a napríklad cestoviny na zapekanie. Vo zvyškovom teple vypnutej rúry potom môžete sušiť krutóny zo starého chleba, šípky alebo bylinky. Zapínať a rozohrievať rúru kvôli každému jedlu zvlášť sa veľmi predraží,“ odkázali z projektu Šetření podle babiček.