Vedci urobili 3D rekonštrukciu tváre Maximiliána Robespierra
TASR
TASR

Vedci urobili 3D rekonštrukciu tváre Maximiliána Robespierra

Rekonštruovaná tvár je poďobaná a zlomyseľná a má iba málo spoločného s revolucionárovými portrétmi, napísala agentúra Associated Press.

Na snímke 3D rekonštrukcia tváre známeho francúzskeho revolucionára, vodcu jakobínov Maximiliána Robespierra, ktorú urobili dvaja francúzski vedci. Rekonštruovaná tvár je poďobaná a zlomyseľná a má iba málo spoločného s revolucionárovými portrétmi.Philippe Charlier a Philippe Froesch na základe posmrtnej masky a charakteristiky zdravotných problémov Robespierra, tak ako ich opísali jeho súčasníci, naznačila, že mohol trpieť sarkoidózou (chronickým ochorením s tvorbou uzlín). Toto vzácne autoimunitné ochorenie bolo prvýkrát diagnostikované v roku 1877, takmer 100 rokov po francúzskej revolúcii.Niektorí historici spochybňujú pravosť Robespierrovej posmrtnej masky, dodala AP.Podľa niektorých historikov ju urobila vlastnoručne Madame Tussaudová tesne po tom, ako mu gilotína odsekla hlavu. Foto: TASR/AP

Paríž 20. decembra (TASR) - Dvaja francúzski vedci urobili 3D rekonštrukciu tváre známeho francúzskeho revolucionára, vodcu jakobínov Maximiliána Robespierra a konštatovali, že je možné, že mal autoimunitné ochorenie.

Philippe Charlier a Philippe Froesch v liste, ktorý dnes zverejnil britský časopis Lancet, informujú, že použili Robespierrovu posmrtnú masku. Podľa niektorých historikov ju urobila vlastnoručne Madame Tussaudová tesne po tom, ako mu gilotína odsekla hlavu.

Rekonštruovaná tvár je poďobaná a zlomyseľná a má iba málo spoločného s revolucionárovými portrétmi, napísala agentúra Associated Press.

Dvojica vedcov na základe posmrtnej masky a charakteristiky zdravotných problémov Robespierra, tak ako ich opísali jeho súčasníci, naznačila, že mohol trpieť sarkoidózou (chronickým ochorením s tvorbou uzlín). Toto vzácne autoimunitné ochorenie bolo prvýkrát diagnostikované v roku 1877, takmer 100 rokov po francúzskej revolúcii.

Niektorí historici spochybňujú pravosť Robespierrovej posmrtnej masky, dodala AP. Medzi pochybujúcimi je aj historik parížskeho Múzea Carnavalet, Philippe de Carbonnieres. V tomto múzeu sa nachádza jeden z najslávnejších portrétov Robespierra. Je na ňom zobrazený ako šarmantný mladý muž, s jasným okom a bez akýchkoľvek jaziev na tvári.

Tussaudová poznala Robespierra a mnohých ďalších revolucionárov a robila ich posmrtné masky výmenou za to, že si zachráni svoju vlastnú hlavu počas búrlivých časov. Podľa Carbonnieresa však celkom isto sfalšovala Robespierra.

Celý argument by mohol byť považovaný za čisto akademický, keby Robespierre ešte stále nerozdeľoval francúzsku spoločnosť. Keď sa objavili prvé 3D snímky tváre Robespierra, ultraľavicoví politici ich označili za komplot, ktorého cieľom je ukázať ich hrdinu v zlom.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…