Slušnú Ruth a vojaka Šimona spojila krčma. Mekyho rodičia prekonali aj smrť syna, ktorého zamykali v izbe
Bratov list na rozlúčku si Miro Žbirka nikdy neprečítal.
„Jason, ktorému sme hovorili Jasey, bol mojím vzorom. Bol presvedčivý, pohľadný, vysoký, čiernovlasý, zapamätateľný. Pôsobil v niekoľkých rokenrolových kapelách, kde spieval. Bol z našej rodiny prvý, kto sa objavil ako muzikant na televíznej obrazovke,“ spomínal v knihe Miro Žbirka. Najstarší brat bol fascinovaný Elvisom Presleym, lenže potom prišli Beatles a Rolling Stones a jeho fascinácia sa zmenila.
Jasonov náhly odchod
„Trápil mamičku prepisovaním textov. Jeho hlavným záujmom bolo čítanie, študoval na Filozofickej fakulte na Komenského univerzite v Bratislave. Práve štúdium spoločne s neustálym čítaním v ňom (podľa názoru mamičky, pozn.) vyvolali duševné rozpoloženie, ktoré vyústilo do skepsy, ktorá ho vo februári 1969 priviedla k dobrovoľnému odchodu zo života,“ povedal spevák o samovražde brata.
„Mal 25 rokov. Prečo to urobil, dodnes neviem,“ priznal Miro Žbirka, ktorý v tom čase nemal ani 18 rokov a nevedel si vysvetliť, prečo sa jeho brat rozhodol odísť zo sveta. Prispieť k tomu podľa neho mohla aj zlá politická situácia.
„Keď nad tým premýšľam, je možné, že to súviselo so sovietskom okupáciou. Odohralo sa to päť mesiacov po septembrovej invázii. On bol hudobník a intelektuál, patril k takej tej idealistickej generácii, ktorá žila tým, čo sa v 60. rokoch stalo a chcela zmeniť svet k lepšiemu. A tak ho to, čo sa u nás dialo, veľmi zasiahlo. On mal zrejme ešte aj nejaké osobné problémy, ale politická situácia sa na tom mohla tiež podpísať,“ povedal v roku 2020 Meky pre Blesk magazín.
Pol roku po sovietskej invázii si rodičia začali všímať Jasonove zvláštne chovanie, údajne ho zamykali v izbe, aby ho ochránili, no nakoniec sa mu podarilo utiecť oknom a zvolil definitívny odchod. V ten deň vraj skončilo Mekyho detstvo.
List na rozlúčku
Z Jasonovej samovraždy sa u nich doma stala tabu téma a viac sa o tom nehovorilo. „Jeho smrť hrozne otriasla mojimi rodičmi, mňa tiež vykoľajila,“ priznal Miro Žbirka, ktorý si otázku „prečo?“ kládol do konca života.
„Môžem sa len domnievať, že to nebolo nič podobné ako nešťastná láska. On bol skôr intelektuálne založený. Čítal Franza Kafku a podobné knihy. Predpokladám však, že sa dostal do depresie, alebo situácie, keď sa mu život zdal bezvýchodiskový,“ vysvetľoval pre Nový Čas. Milovaný brat zanechaj aj list na rozlúčku, no rodičia mu ho nikdy neukázali.