Dlhodobý smútok má svoje prejavy. Psychologička radí, na čo si v kontakte s trúchliacim človekom dať pozor
Nepovzbudíte ho tak ľahko, vyžaduje si to veľkú citlivosť.
Dlhodobé prejavy smútenia po strate blízkej osoby sú spočiatku prirodzenou súčasťou prirodzeného procesu, no môžu naznačovať i potrebu odbornej pomoci, uviedla pre TASR psychologička z Centra smútkovej terapie Jaroslava Kosecová. Odborníčka prináša niekoľko dobrých rád, ako s trúchliacim komunikovať, aby sme mu čo najviac v ťažkých chvíľach pomohli. Jej postrehy ocení v istej chvíli každý z nás.
Trúchliaci často prežívajú intenzívnu bolesť, hlboký smútok a pocity viny, ktoré pretrvávajú i celé mesiace. Ruka v ruke s tým prichádza i strata záujmu o bežné činnosti, dlhodobá izolácia a stránenie sa spoločnosti či problémy so spánkom a prijímaním potravy.
Trúchliaceho nepovzbudíte tak ľahko
Dôležité podľa Kosecovej je o strate s niekým hovoriť a svoje pocity zdieľať. „Priatelia alebo rodina môžu byť pre niektorých dostatočným zdrojom podpory. Je však užitočné, ak okolie dokáže citlivo navrhnúť človeku i odbornú pomoc,“ zdôrazňuje psychologička. Nevyhnutná je podľa jej slov najmä vtedy, ak človek pomýšľa na ukončenie vlastného života, má sklon k závislostiam alebo vyhľadáva rizikové a život ohrozujúce aktivity.
Je zároveň dobré mať na mysli, že trúchliaceho človeka nepovzbudíte len tak ľahko. Vyžaduje si to veľmi citlivý prístup a osobnú pripravenosť. Pozor by sme si pri kontakte s niekým, kto sa intenzívne trápi, mali dať na tieto štyri veci.