Odpustila mu aj najväčšie zakopnutie. Milan Ftáčnik mal šťastie na tolerantnú manželku Zlaticu
Politici z celého spektra strán ho považovali za prototyp politika, ktorý dnes už prakticky neexistuje.
Ako osemročný sa Milan Ftáčnik prihlásil na konkurz do Slovenského rozhlasu, kde hľadali detských hercov. „Keď ma prijali, lietal som od šťastia,“ spomínal pre PLUS 7 DNÍ. V rozhlase spolupracoval s tými najväčšími menami – Ladislavom Chudíkom či Jozefom Kronerom. Práve Kronera považoval za najväčší vzor.
Prototyp ľavicového politika
„Nikdy nezabudnem najmä na hru Slepý Matej, v ktorej som si s ním zahral. On bol Matej Hrebenda, ktorý robil osvetu a roznášal po Slovensku knihy. Ja som bol chlapec, ktorý ho sprevádzal. Dodnes tú nahrávku opatrujem na veľkom, ešte kotúčovom magnetofóne,“ spomínal Milan Ftáčnik, ktorý sa po maturite prihlásil na Vysokú školu múzických umení, kde ho však neprijali. Hoci za mikrofónom bol už takmer profesionál, na javisku sa nedokázal pohybovať.
„Neviete si predstaviť, ako mi to vtedy bolo ľúto. Ale skúsenosti, ktoré som získal v rozhlase, sa mi neskôr náramne hodili. Keď som sa po roku 1989 dostal do politiky a dali mi pred ústa mikrofón, nemal som s tým problém, pretože som bol zvyknutý,“ hovoril Milan Ftáčnik. Mnohí kolegovia v politike a z celého spektra strán ho považovali za prototyp ľavicového politika, ktorý dnes už prakticky neexistuje – nikam sa vraj netlačil, nedefinovali ho kauzy, uvažoval logicky, diskutoval s každým a neodsudzoval iné názory.
Nemanželský syn
„Milan Ftáčnik bol tvorcom ponovembrových, demokratických dejín Slovenska. Bol korektným, priateľským človekom. Takto si ho navždy zapamätáme,“ napísal František Miloško, keď Milan Ftáčnik 14. mája 2021 zomrel po boji s chorobou. Do poslednej chvíle pri ňom stála manželka Zlatica, s ktorou prekonal aj narodenie nemanželského syna.