Koleso mali kedysi vymyslieť na Slovensku. Slová amerických vedcov vyvolali búrku reakcií
Autorstvo jedinečného vynálezu pripisujú bolerázskej kultúre.
Vynález kolesa pomohol človeku ovládnuť planétu a rozšíriť sa po celom svete. A vzniknúť mohol práve u nás, na území dnešného Slovenska. Táto nezvyčajná správa amerických historikov zverejnená v odbornom časopise Royal Society Open Science vyvolala u nás aj v susednom Česku búrku reakcií a treba priznať, že často úsmevných.
Vznik kolesa spôsobil doslova revolúciu, umožnil totiž výrobu keramiky, ktorá umožnila dlhodobé bezpečné skladovanie potravín, čo viedlo k tomu, že sa ľudia mohli lepšie združovať v mestách. S vozmi mohli tiež ľahko prevážať poľnohospodárske prebytky a výrobky, čo otvorilo dvere intenzívnejšiemu obchodu, než bolo dovtedy možné.
Tri teórie
O pôvode kolesa existujú tri hlavné teórie. Najčastejšie je jeho vznik spájaný s Mezopotámiou, odkiaľ sa mal tento vynález rozšíriť do Európy, v ďalšej teórii vedci za miesto jeho pôvodu označujú dnešné Turecko a tretia teória najnovšie hovorí, že sa koleso po prvý raz objavilo práve vďaka vynaliezavosti ľudí z Karpát. Prišiel s ňou americký historik Richard Bulliet v roku 2016 a doteraz bola považovaná len za čisto hypotetickú. To sa však vďaka novej štúdii zmenilo.
Bulliet s ďalšími kolegami vo svojej práci ukazuje, ako mohol vznik kolesa na území dnešného Slovenska vyzerať.