Vedú sa spory o jej pôvode, aj tak nám robí radosť. Slovenská pochúťka boduje v konkurencii z celého sveta
Ľuďom z celého sveta zachutila slovenská pochúťka.
Syrové, cesnakové, kôprové... Jedno však majú spoločné - namáčajú sa nich kúsky jedla. Reč je o dipoch, ktoré sú obľúbeným pokrmom na celom svete. Hoci každému národu chutí niečo iné, ľudí vo svete zaujal aj jeden slovenský. V prestížnom rebríčku obsadil krásne 73. miesto.
Za rebríčkom 100 najlepších dipov sveta stojí gastronomický web Taste Atlas, ktorý zhromažďuje recepty, recenzie od potravinových kritikov či tipy na obľúbené reštaurácie. S obľubou ho však navštevujú aj cestovatelia, ktorí chcú ochutnať tradičné miestne pokrmy, prípadne prispieť svojím názorom na rôznorodé medzinárodné chute.
Pozrite si, ktoré dipy získali najlepšie hodnotenie:
1. Toum
Prvú priečku suverénne obsadil Toum, teda tradičná libanonská a sýrska cesnaková pasta. „Vyrába sa z celých strúčikov cesnaku, ktoré sa pomaly rozdrvia v mažiari alebo v súčasnosti jednoducho pomelú v kuchynskom robote. Počas tohto procesu sa jemne pridáva repkový alebo olivový olej, aby sa vytvorila homogénna cesnaková pasta s nezvyčajnou a nadýchanou textúrou,“ vysvetľuje gastroportál s dodatkom, že nakoniec sa pridá soľ a citrónová šťava. Najčastejšie sa kombinuje s kuracím mäsom.
2. Aji criollo
Za komplikovaným názvom sa skrýva pikantná peruánska salsa pripravená z kombinácie žltých aji čili papričiek a oleja. „Omáčka je väčšinou príjemne pikantná, no vie byť aj extrémne pálivá a pikantná, takže pri jej prvom ochutnávaní treba byť opatrný," radí Taste Atlas. Omáčka sa zvyčajne používa ako príloha k rôznym jedlám z mäsa a rýb, ale často sa používa aj ako dip k hranolkám. Umiestnila sa na druhom mieste.
3. Leskovački domaći ajvar
Tretia priečka patrí tradičnému srbskému pokrmu - nátierke alebo pochutine nazývanej ajvar, ktorá pochádza z oblasti Leskovca. Ajvar sa vyrába výlučne z miestnych odrôd červenej papriky ako domaća kanija, kurtovska kapija a palanačko čudo.
Hoci na ďalších priečkach figurujú dipy ako mexické guacamole, grécke tzatziki či libanonský hummus, zahanbiť sa nedalo ani Slovensko.