Miloval ženu, ktorá prelomila tabu. Najdlhšie žijúci prezident USA sa na Rosalynn mohol spoľahnúť 77 rokov
Najdlhšie žijúci prezident v dejinách USA oslavuje 100. narodeniny.
Demokrat Jimmy Carter bol v rokoch 1977 až 1981 v poradí 39. prezidentom Spojených štátov amerických. Dňa 22. marca 2019 sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA.
Počas jeho éry sprostredkovali Spojené štáty v roku 1978 dohody medzi Izraelom a Egyptom a o rok neskôr podpísali USA a Sovietsky zväz zmluvu SALT II, ktorá obmedzovala vývoj niektorých druhov rakiet s jadrovými hlavicami. Za výrazný podiel na mierovom riešení medzinárodných konfliktov získal v roku 2002 Nobelovu cenu mieru.
Chcel odstraňovať rasové bariéry
James (Jimmy) Earl Carter Jr. sa narodil 1. októbra 1924 v Plains v americkom štáte Georgia. Jeho otec bol farmár, úspešný obchodník a poslanec Georgie. Matka pracovala ako ošetrovateľka v miestnej nemocnici. V roku 1946 ukončil Námornú akadémiu v Annapolise a vstúpil do námorníctva. Po siedmich rokoch služby sa vrátil do rodnej obce Plains.
.
V roku 1962 vstúpil do politiky ako člen Demokratickej strany. Postupne sa stal senátorom a v januári 1971 guvernérom Georgie. Zameral sa na ekológiu, zefektívnenie štátnej správy a odstraňovanie rasových bariér.
Prezidentské víťazstvo
Svoju prezidentskú kandidatúru oznámil v decembri 1974. Vo voľbách 2. novembra 1976 tesne zvíťazil nad republikánom Geraldom Fordom (50,1% : 48%). Funkčné obdobie Jimmyho Cartera v prezidentskom úrade trvalo od 20. januára 1977 do 20. januára 1981, keď ho v Bielom dome vystriedal republikán Ronald Reagan.
Za najväčšie Carterove úspechy v prezidentskom úrade na domácej politickej scéne sa považuje vytvorenie národnej energetickej politiky a reforma vlády. V jej rámci vzniklo ministerstvo energetiky a ministerstvo školstva. Presadil tiež silnejšiu legislatívu zameranú na ochranu životného prostredia.