Prišiel o synčeka aj o životnú lásku. Jiří Suchý svoje tragédie prekonával tak, že rozosmieval ľudí
Pripomeňte si s nami krásne pesničky a vystúpenia z dielne tejto absolútnej umeleckej legendy.
Je legendou českého divadla, hudby a filmu. Zakladateľ kultového pražského divadla Semafor Jiří Suchý, ktorý v utorok oslavuje 93. narodeniny, však zažil aj mimoriadne ťažké časy. Počas svojho života okrem profesionálneho úspechu zažil aj dve tragické straty. Vyrovnal sa s nimi tak, ako to robia mnohí umelci - tým, že vystupoval pred ľuďmi.
Nedostal sa na gymnázium
Jiří Suchý sa narodil 1.októbra 1931 v Plzni, prvé roky detstva prežil v neďalekom meste Klatovy. Od roku 1936 vyrastal v Prahe. Pre zlý prospech sa nedostal na gymnázium a začal pracovať ako výtvarník v ateliéroch na Barrandove (po znárodnení sa z nich stalo družstvo Propagační tvorba).
Od roku 1955 vystupoval v skupine Accord Club Františka Viktora Sodomu (otca známeho speváka Viktora Sodomu) v pražskej Redute, kde sa zoznámil s Miroslavom Horníčkom a v roku 1956 aj s Jiřím Šlitrom. V roku 1958 zakladal Divadlo Na zábradlí, ktorého prvou premiérou bol 9. decembra 1958 kabaret Kdyby tisíc klarinetů.
„Ako herec som bol totálny outsider, kde som vystúpil, bol som najhorší a hnali ma odtiaľ,“ spomínal Jiří Suchý s humorom na svoje začiatky v rozhovore pre Český rozhlas. Keď mu v Divadle na zábradlí povedali, že oceňujú viac jeho autorský než herecký prínos, odišiel aj odtiaľ. „Bol som najhorší, ale hrdý,“ komentoval tento krok.
Hudobné Divadlo Semafor
Spolu s Jiřím Šlitrom sa rozhodli založiť hudobné Divadlo Semafor (čo znamenalo skratku pre SEdm MAlých FORem). Prvou premiérou sa 30. októbra 1959 stala komédia Člověk z půdy. V hlavnej úlohe spisovateľa Antonína Sommra alternovali Miroslav Horníček a Miloš Kopecký. Hra mala na tú dobu neuveriteľných 228 repríz.
Hitmi sa stali piesne Včera neděle byla, ktorú spievala Pavlína Filipovská, Pramínek vlasů a Dítě školou povinné. Pesnička Včera neděle byla bola v rokoch 1959 až 1965 najpredávanejšou platňou.
Šesťdesiate roky boli zlatou érou Semaforu. Na scénu vstúpila séria inscenácií so Zuzanou, Zuzana je sama doma (1960), Zuzana je zase sama doma (1961), Zuzana není pro nikoho doma (1963) a Zuzana je všude jako doma (1965). V roku 1965 v Semafore vystúpil legendárny americký hudobník Louis Armstrong.