Veľa ľudí jednoducho žerie. Fitness tréner Maroš Molnár má pre Slovákov radu, ktorá im pomôže schudnúť
Jedlo by nám malo robiť radosť a nie vyvolávať stres.
Ak by ste sa opýtali Maroša Molnára, ako chudnúť, povedal by vám, že najlepšie je to prirodzenou cestou. Do ozempicu by sám radšej nešiel. „Je to niečo umelo podávané, aby vám to znemožnilo chuť do jedla. Nikde nie je dokázané, čo to s vami do budúcnosti urobí, aké to má kontraindikácie,“ povedal fitnesstréner, ktorý by takéto riešenie odporučil skutočne len mega obéznym ľuďom a aj to len na určitý čas, kým si nezačnú sami uvedomovať príjem kalórií.
Aj sám Maroš je zároveň priaznivcom zdravého pôstu 8/16 (8 hodín jem, 16 nie, pozn. red.). Pôst je podľa neho efektívny, ak dodržíte jednu dôležitú vec: postrážite si primeraný príjem kalórií. Nemusíte byť však na seba až taký prísni. „Aj keby ste pôst dodržiavali len trikrát do týždňa a jedenkrát týždenne si dali hladovku a ostatné dni normálne jete, je to ok. Dokonca to má takto ešte väčší benefit,“ tvrdí Molnár. „Ja sám to cez týždeň dodržiavam a cez víkend sa mi to nedarí, ale to vôbec neprekáža,“ dodáva.
Každý jeden z nás je zároveň podľa Molnára originál a vyhovuje mu v stravovaní niečo iné. Niekto preferuje vegetariánsku stravu, inému vyhovuje väčší príjem bielkovín, ďalšiemu netrávi lepok alebo mlieko. „Keď Jožko chce jesť trávu, nech ju je, ale vy sa nemusíte po ňom opičiť. Každý je výnimočný a každý je na niečo iné stavaný. Dôležité je len sledovať si kalórie, ktoré počas dňa príjmete, a udržiavať ich na rozumnej úrovni,“ hovorí pre Život.
Pozor na smoothies a polievky
Ak si však chcete váhu udržať pomocou smoothies a polievok, dajte si pozor a dopĺňajte ich počas dňa i ďalšou stravou. Môže sa vám totiž ľahko stať, že po prechode na klasickú stravu opäť rýchlo priberiete. Večer by ste zároveň mali jesť viac zeleniny, aby sa telo cez noc zregenerovalo. „Nie som dietológ, ale napríklad fruktóza večer nie je dobrá. Nemyslím si však, že človek si večer nemôže dať jablko. Je to vláknina, urýchľuje trávenie,“ podotýka Maroš a pokračuje v búraní ďalších mýtov. Podľa rôznych výskumov je totiž lepšie cvičiť skôr ráno ako večer. No čo ak sa inokedy počas dňa jednoducho poriadne rozhýbať nestíhame?