Odhalili tajomstvo čiernej smrti. Mor kedysi vyhubil veľkú časť populácie, priniesli ho nečakané zvieratá
Smrtiaca baktéria sa do stredomorských krajín dostala nebadane na obchodných lodiach, odkiaľ sa rýchlo rozšírila do celej Európy a spôsobila najväčšiu pandémiu v histórii ľudstva.
Druhá morová pandémia, ktorá sa začala v 14. storočí a prehnala sa Európou či Áziou, zabila milióny ľudí, zničila spoločnosti a dokonca zastavila vojny. Najväčšia pandémia v histórii ľudstva, nazývaná aj čierna smrť, bola pritom len začiatkom. Príbuzný kmeň morovej baktérie sa objavoval ďalších päťsto rokov, no to, odkiaľ sa v 14. storočí vzal, vedcov trápilo celé desaťročia. Zdá sa, že najnovšie dôkazy toto tajomstvo odhalili, informovali o tom pred časom vo vedeckom časopise Nature.
Vedci sa môžu vďaka analýze materiálu získaného zo zubov siedmich ľudí, ktorí boli pochovaní v hroboch v blízkosti jazera Issyk-Kul na území dnešného Kirgizska pochváliť zásadným objavom. Bubonický mor, ktorý sa v Európe objavil v rokoch 1347-1351 a zahubil takmer polovicu populácie kontinentu, pochádzal z Kirgizska, a nie z Číny, ako sa predtým predpokladalo.
Podľa nápisov na náhrobných kameňoch ľudia uložení v týchto hroboch zomreli v rokoch 1338 a 1339, čo je zhruba desať rokov pred tým, než mor vypukol v Európe.
Analýza DNA však potvrdila prítomnosť baktérie yersinia pestis, ktorá sa považuje za pôvodcu pandémie. Vedci teda predpokladajú, že baktérie objavené v Kirgizsku patria k najstarším kmeňom baktérie a boli na začiatku pandémie, ktorá sa potom dostala až do Európy. Prenos baktérie na človeka spôsobili podľa vedcov svište.