Postrach kliešťov na Slovensku. Vedci skúmajú možnosti nasadenia špeciálneho tvora
Na kliešte si u nás treba dávať pozor do neskorej jesene.
Zatiaľ čo vo voľnej prírode je osičkou napadnutých len 5 – 20 % kliešťov, v laboratórnych podmienkach je úspešnosť nakazenia osičkou aj 50-percentná. Vedci predpokladajú, že ak by do prírody vypustili kliešte napadnuté osičkami, tie sa v prostredí pomerne dobre rozmnožia a rozšíria. Aby bol však boj s kliešťami efektívny, musia do voľnej prírody vypustiť stovky až tisíce sterilných, osičkou napadnutých kliešťov.
O samotnom vypúšťaní kliešťov a lokalitách, kde sa tento akt zrejme odohrá, je podľa Víchovej ešte priskoro hovoriť. „Mohli by to však byť lokality s vysokou hustotou populácií kliešťov a cirkuláciou širšieho spektra kliešťami prenášaných patogénov,“ naznačuje vedkyňa.
Ak sa táto metóda osvedčí, celkom pravdepodobne sa podľa odborníčky stane vítanou alternatívou k používaniu rôznych chemických akaricídov, ktoré sú škodlivé nielen pre prostredie, ale aj pre zdravie človeka, a jednotlivé organizmy sú už postupom času voči nim odolné. Ak sa však niekto domnieva, že sa vďaka osičkám kliešťov na Slovensku postupne úplne zbavíme, teší sa zbytočne. „Ide len o pilotný experiment a bolo by príliš smelé a trúfalé tvrdiť, že pomocou osičiek raz vyslovene vyhubíme všetky kliešte na našom území. Takto to, žiaľ, v prírode nefunguje,“ podotýka s úsmevom Víchová.
Aktívne do neskorej jesene
Kliešte sú na Slovensku podľa vedkyne dnes aktívne až do neskorej jesene. Ich výskyt a pohyb však závisí najmä od jednej podmienky.