Ohúrila ich farebná nočná obloha. Slovákom sa opäť podarilo odfotiť polárnu žiaru tancujúcu nad krajinou
O krásne predstavenie sa tentoraz postarali aj roje perzeíd.
Ide o jedno z najkrajších nebeských predstavení, jej hru s tancujúcimi svetlami na nočnej oblohe by túžil aspoň raz v živote uvidieť na vlastné oči každý. Ako sme však tento rok zistili, za polárnou žiarou už netreba dlhé hodiny cestovať, zažiť ju môžeme z času na čas aj na Slovensku. Slováci ju mohli v blízkosti svojich rodných obcí sledovať i v týchto dňoch, dokonca rovno dva razy po sebe (z nedele na pondelok a z pondelka na utorok, pozn. red.). Rovnako ju v tomto čase pozorovali aj obyvatelia susedného Česka.
Polárna žiara býva najlepšie viditeľná v oblastiach blízko magnetických pólov a nie je zaujímavá len vizuálne, ale význam má aj pre odborníkov. Podľa informácií portálu iMeteo.sk je totiž dôležitým indikátorom interakcie medzi zemským magnetickým poľom a slnečným vetrom. Fenomén vzniká, keď nabitá častica zo Slnka narazí na zemskú atmosféru a interaguje s molekulami a atómami, vďaka čomu vzniká krásne svetlo.
Potenciál výskytu polárnej žiary zvyšujú geomagnetické búrky. Je ťažké presne predpovedať, kedy sa na oblohe objaví, no tí, ktorí sa uplynulú noc rozhodli na toto nebeské divadlo trpezlivo čakať, napokon neľutovali. „Problém však spôsobovala oblačnosť. Mraky na mnohých miestach pokazili sledovanie tohto nádherného javu. Na čas ju bolo možné pozorovať aj voľným okom. Aj keď len veľmi slabo,“ povedali niektorí z nich pre iMeteo. O krásne nočné divadlo sa v týchto dňoch postarali okrem polárnej žiary aj roje perzeíd, ktoré zaznamenali svoj vrchol práve počas uplynulej noci.