Slaninu s vajíčkami tu raňajkovať nebudete. Vďaka týmto pravidlám talianskeho stolovania sa vyhnete hanbe
Jedlo je pre Talianov symbolom miestnej a osobnej identity.
Závidíme im dlhú poobednú siestu aj vyberané jedlá, ktorými voňajú ich kuchyne. To však nie sú jediné aspekty charakterizujúce stravovacie návyky Talianov. Niektoré z pravidiel, ktoré dodržujú pri stolovaní, dokážu cudzincov v týchto končinách ešte stále prekvapiť.
V porovnaní s inými európskymi krajinami je tu čas vyhradený na jedlo pomerne prísne definovaný. Taliani počas neho nestoja pri kuchynskej linke s plnými ústami držiac v ruke telefón. Každý chod má presne stanovený čas, pričom existujú jedlá, ktoré sa jedia počas raňajok, iné dostanete na tanieri počas obeda a ďalšie zasa na večeru.
Nie je to len o jedle
Rovnako platí aj pravidlo o jedlách, ktoré sa nekonzumujú v kombinácii s inými a portál Huffpost píše aj o ďalších kuchynských zvykoch, na ktoré si dajte radšej pozor tiež. „Ide tu o hlboké emocionálne spojenie s miestnym jedlom. To sa stáva symbolom identity miestnej komunity aj osobnej identity človeka,“ vysvetlil vo svojej knihe profesor Fabio Parasecoli.
Napriek tomu, že sa krajina spolu s časom mení a vyvíja, niektoré tradície sú silnejšie, čo sa podľa profesora dá najlepšie ilustrovať na scenári so sushi. To síce Talianom môže chutiť, no nikdy si ho nepripravia v rámci spoločného nedeľného obeda. Ak sa chystáte navštíviť túto obľúbenú destináciu, pozrite si pre istotu prehľad základných zvykov, ktorými je opradené talianske stolovanie. Možno sa tak vyhnete viacerým nepríjemným situáciám.