Meteorologička Miriam Jarošová: Okrem tornáda môže u nás spôsobiť veľké škody aj bosorka
So známou meteorologičkou sme sa stretli počas horúčav.
No v stále väčšom teple a pri extrémnom vyčíňaní počasia sa asi tiež nebudeme cítiť práve najpríjemnejšie...
Na to často počúvam argumenty, že s tým si predsa poradíme. Kúpime si klímy, do záhrad bazény alebo aspoň nejakú vírivku na osvieženie. To, že my tu a teraz znečisťujeme atmosféru a zakladáme ešte väčší problém pre generácie, čo prídu po nás, tak to akoby sme nevnímali. Musím povedať, že je to od nás dosť sebecké, ale aj neprezieravé.
Festival Pohoda nedávno predčasne ukončila extrémne silná búrka. Čo sa na oblohe nad trenčianskym letiskom vlastne odohralo? Bol to jeden z tých extrémov, na ktoré si budeme musieť zvykať?
Jednoducho povedané, prišla búrka, ktorá priniesla so sebou výraznú elektrickú aktivitu, teda veľa bleskov a podľa všetkého, aspoň mne sa to tak z dostupných informácií javí, sa tam objavil takzvaný Downburst. To je veľmi silný výtok, prúd vzduchu, ktorý sa vytvorí z búrkovej oblačnosti a v prípade, že sa dotkne zemského povrchu, rozhodí sa s obrovskou silou do všetkých strán a má schopnosť napáchať veľké škody, vrátane vyvracania stromov. Ak dôjde k takémuto výtoku vzduchu v blízkosti letísk, dokáže spôsobiť fatálne nešťastie aj na veľkom dopravnom lietadle. Prečo by si potom na zemi nedokázal poradiť so stanom, hoci aj obrovským a ťažkým?
Bol to na naše slovenské pomery ojedinelý úkaz?
Downburst sa pri búrkach niekedy vyskytuje. Pred Pohodou sme ho v ten deň, ale v slabšej verzii, zaznamenali napríklad v oblasti Galanty aj v okolí Trnavy. Len tam nebola taká koncentrácia ľudí na takom malom mieste, ako na letisku v Trenčíne.
Aká je Vaša rada pre verejnosť, pokiaľ ide o predpovede počasia s výstrahou pred extrémami? Zrejme si ich nestačí vypočuť a neskôr len zhodnotiť, nakoľko meteorológom prognózy vyšli?
Keď vidíme, že v atmosfére sú podmienky vhodné na to, aby sa tvorili nejaké extrémne prejavy počasia, napríklad silné búrky v lete, tak SHMÚ vydáva pred nimi výstrahy. Ale nikto presne nepovie, kde a kedy sa vyskytnú. To sa jednoducho vopred predpovedať nedá. Veľmi ťažko povedať, čo by sme my, odborníci mohli urobiť ešte viac. Je na každom človeku, ako naloží s varovaním. Každý sa na tieto veci pozerá inak. Niekto sa pri 2. stupni výstrahy pred silnými búrkami pokojne vyberie na vysokohorskú turistiku. A niekto je taký úzkostlivý, že nevyjde z domu ani pri 1. stupni. Rozhodnutie, ako vážne to budeme brať, je na každom z nás a každý si nesiem sám za seba aj zodpovednosť.