Klamte, dcéra moja, ak tým zachránite ľudí. Odvážnej mníške za život vďačí 83 detí, na ktoré iní nemysleli
Mladá mníška dokázala zachrániť desiatky detí, ktoré by inak nacisti nemilosrdne poslali na smrť.
Bolo to ako zo zlého sna. Nacistické Nemecko vtrhlo do Francúzska a miestni Židia boli nútení opustiť svoje domovy, ak si chceli zachrániť holé životy. Niektorí sa rozhodli ujsť na juh krajiny, ktorý Tretia ríša priamo neokupovala. Smrť im však hrozila na každom kroku. Podobne na tom boli aj Bachovci, rodina zo severovýchodného Francúzska. Ich dramatický životný príbeh vyrozprávala BBC.
Chytili matku, otca aj sestry
Ušli pred Nemcami a aby boli ich šance na prežitie vyššie, rozdelili sa. Otec a najstaršia dcéra Annie cestovali samostatne. Nemali šťastie, chytili ich a skončili v pracovnom tábore. 12-ročná Helene s mamou a osemročnou Idou si prenajali dom neďaleko Tours a podarilo sa im tam prečkať rok. Odrazu sa však všetko zmenilo. Helene sa jedného dňa aj so svojou mladšou sestrou hrali v záhrade, keď v diaľke zbadala vojenské auto blížiace sa k ich domu.
Utekala dovnútra, aby upovedomila mamu. Sú prezradení! „Mama nám povedala, aby sme utekali a schovali sa do lesa. Svoju mladšiu sestru som držala za ruku, ale nechcela ísť. Chcela ostať s mamou. Začula som Nemcov, a tak som jej pustila ruku a utekala,“ spomína po rokoch Helene. Bolo to naposledy, čo svoju mamu a mladšiu sestru videla. Keď mala pocit, že okolie je už bezpečné, vrátila sa domov. Nenašla nikoho, ale mama jej na stole nechala peniaze.
Najväčšie šťastie v živote
Medzitým sa jej staršej sestre Annie podarilo cez dieru v plote ujsť z tábora, kde ich aj s otcom umiestnili. Vydala sa do domu svojej tety. Rodina nebola registrovaná ako židovská, preto sa mohli vydávať za katolíkov. V jeden deň v ich dverách zazvonila polícia.