Český lektor etikety prezradil 6 nevhodných vecí, ktoré robíme na pláži: Rozumiem im, ale ide o princíp
Aj v cudzej krajine sa treba správať slušne a ohľaduplne.
4. Neodnášajte jedlo von z reštaurácie
„Ja to považujem za krádež, aj keď ide o kúsok pečiva. Chápem, že človek, ktorý to urobí, by mohol povedať, že keby ju zjedol na mieste, zmizne tiež, no ide o princíp,“ vysvetľuje odborník, podľa ktorého si na dovolenke treba dávať pozor aj na nasledujúce dve veci.
5. Vždy, keď niekam prídete alebo sa k niekomu priblížite, slušne sa pozdravte
„Ak napríklad vchádzate do miestnosti, míňate čašníka, rozkladáte si svoje veci vedľa niekoho na pláži alebo si sadáte v lietadle, vždy sa zdravte. Jasné, na frekventovanej cestičke na Snežku by se sa asi uzdravili, no pokiaľ pôjdete odľahlejšou krajinou a stretnete jedného turistu za dlhší čas, je vhodné sa pozdraviť,“ odporúča Šmíd.
6. Na pláži nahlas netelefonujte
Ak ste hore vy, ešte to neznamená, že sused na deke nezaspal. Na pláži by sme mali mať aj samotné telefóny stlmené a prípadné hovory by sme mali viesť len stručne. Ak si chcete vybaviť dlhší telefonát, vzdiaľte sa. „Nemyslím si, že je vhodné telefonovať v reštaurácii, kaviarni, na preplnenej pláži, v autobuse ani v lietadle. Chápem, že potrebujeme niekedy urgentne riešiť veci cez telefón, no v tom prípade máme vždy dve možnosti: vybaviť telefonát stručne alebo sa vzdialiť, aby sme druhých nerušili,“ radí Daniel.
Čo robiť, ak nám prekáža správanie niekoho druhého?
Ako sa zachovať v prípade, že nám prekáža správanie niekoho iného? Odborník má jasnú odpoveď.
„Pokiaľ to vyslovene zasahuje do mojej slobody, ak napríklad odpočívam na deke a vedľa mňa niekto hlasno telefonuje, môžem dotyčného zdvorilo požiadať, aby viedol hovor inde,“ odporúča. Ak vám však, naopak, prekáža niekto, kto je od vás ďalej – ak sa napríklad práve pohybuje vo vašom výhľade, neriešte to. Vždy máte ďalšie možnosti, kam sa pozerať. „Nemali by sme zo seba robiť niečo viac. Na verejnej pláži nemáme žiadnu exkluzivitu,“ podotýka Šmíd.