Dobré noviny
Operovali dieťa na sále, z ktorej zostali len trosky. Zničenej ukrajinskej nemocnici pomáhajú aj Slováci
Simona Gálová
Simona Gálová

Operovali dieťa na sále, z ktorej zostali len trosky. Zničenej ukrajinskej nemocnici pomáhajú aj Slováci

Záchranári, zdravotníci a dobrovoľníci čistia trosky a pátrajú po obetiach po tom, čo ruská raketa zasiahla hlavnú detskú nemocnicu v Kyjeve.
Záchranári, zdravotníci a dobrovoľníci čistia trosky a pátrajú po obetiach po tom, čo ruská raketa zasiahla hlavnú detskú nemocnicu v Kyjeve. — Foto: TASR/AP

Útok na tých najzraniteľnejších je neospravedlniteľný, odkázal český prezident Petr Pavel.

Zranené deti, zakrvavení ľudia a trosky, spod ktorých sa snažili zachrániť tých, ktorí mali šťastie a prežili. Celý svet zostal v šoku po tom, ako ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle raketové útoky na rôzne ukrajinské mestá vrátane metropoly Kyjev. Ich výsledkom boli desiatky mŕtvych a stovky zranených. Obrovské pobúrenie ale vyvolal útok na najväčšiu detskú nemocnicu Ochmatdyt na Ukrajine, kde sa liečili deti z celej krajiny s vážnymi diagnózami. Z jednej chirurgickej sály, kde lekári operovali dieťa, zostali len trosky. „Na toto niet slov,“ povedali pre Guardian dobrovoľníci, ktorí sa hneď po útoku na mieste zmobilizovali a pomôcť chcú aj ľudia zo Slovenska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)

Útok v rannej špičke

„Zajtrajšok bude v Kyjeve dňom smútku. Raketový útok v hlavnom meste zabil 27 ľudí, vrátane troch detí. Desať ľudí dnes zahynulo aj v Kryvom Rohu,“ uviedla na sociálnych sieťach slovenská korešpondentka na Ukrajine Stanislava Harkotová, ktorá bola priamym svedkom toho, ako bola Ukrajina v pondelok 8. júla pod masívnym ostreľovaním. Rusi podľa nej bombardovali hlavné mesto v čase, keď ľudia nakupovali na trhu, išli k lekárovi alebo do práce v najväčšej rannej špičke.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko to označil za najhorší útok na ukrajinskú metropolu od začiatku ruskej agresie v roku 2022. Prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil Rusku odvetu a oznámil, že Ukrajina v reakcii na útok požiada o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Julia Kochetova (@seameer)

Brutálny útok odsúdil aj český prezident Petr Pavel, podľa ktorého je zásah detskej nemocnice dôkazom, že sa Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina nezastaví pred ničím. „Útok na tých najzraniteľnejších je neospravedlniteľný. Práve odlietam na summit NATO, na ktorom očakávam zhodu v tom, že všetci vnímame Rusko ako najväčšiu hrozbu, na ktorú musíme byť dôkladne pripravení,“ napísal Pavel.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @libkos

Zbierka pre nemocnicu

Podľa predsedu českej vlády Petra Fialu útok znovu ukazuje brutalitu agresívnej vojny, ktorú na Ukrajine vedie Rusko. „Vladimir Putin nechce mier, chce za každú cenu dosiahnuť svoje agresívne mocenské ciele - bez ohľadu na civilné obete a utrpenie nevinných ľudí,“ napísal na sieti X český premiér. Na útok reagovali aj autori českej kampane Dárek pro Putina, ktorí sa rozhodli vytvoriť zbierku rýchlej pomoci pre detskú nemocnicu v Kyjeve.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dárek pro Putina (@darekproputina)

„Naši kolegovia z nadácie Future for Ukraine práve s týmto zariadením spolupracujú, deti, ktoré sa tam liečia, mali v nasledujúcich týždňoch prísť na rehabilitáciu do kúpeľov v Českej republike. Od ich ošetrujúcich lekárov vieme, že zasiahnutá nemocnica ešte len začne sčítavať škody, v najbližších týždňoch bude potrebovať predovšetkým peniaze,“ odkázali autori zbierky, v ktorej sa vyzbieralo už vyše 1,5 milióna českých korún. Po brutálnom útoku na detskú nemocnicu chcú pomôcť aj Slováci.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…