Dobré noviny
Zastrelím ho, povedal otec, keď sa zaľúbila do staršieho. Dane Košickej do lásky zasahovali aj komunisti
Simona Gálová
Simona Gálová

Zastrelím ho, povedal otec, keď sa zaľúbila do staršieho. Dane Košickej do lásky zasahovali aj komunisti

Dana Košická vo filme Opojenie z premeny / V seriáli Sestričky
Dana Košická vo filme Opojenie z premeny / V seriáli Sestričky — Foto: Archív Slovenská televízia; Promo fotografie TV Markíza

Ak láska, tak na plné pecky, hovorí herečka.

„Vravel: Neber si ho, prosím ťa, neber si ho, nie je to človek do manželstva. Je to bohém, nezodpovedný a neseriózny,“ povedala pre Korzár Lena a vysvetlila, že ich manželstvo sa nakoniec nezrútilo pre jeho bohémsky život, ale to, že sa zaľúbil. „Doma bol čoraz menej. A potom sa jednoducho pošmykol a čakal dieťa s inou,“ spomínala na časy, keď sa dal režisér dohromady s Danou Košickou. Tú otec pred manželstvom tiež varoval.

Miroslav Košický.
Miroslav Košický. Foto: TASR

„Môj otec bol lesník a povedal, že ho zastrelí. Samozrejme, že by to neurobil. Otec ma mal veľmi rád a pre neho to bolo niečo hrozné, že som sa zamilovala do muža o dvadsať rokov staršieho a ešte aj ženatého. Ale ja som sa Mira nemienila vzdať a to bol môj jediný vzdor voči rodičom,“ smiala sa herečka.

Do lásky zasahovali komunisti

Práve Miro Košický bol ten, kto nasmeroval jej život. Stále jej hovoril, aby išla študovať herectvo, a tak jedného dňa odišla na prijímacie skúšky, ktoré urobila na prvýkrát. „Prišla som k tomu ako slepá kura k zrnu. Je to humorné, hlavne, ak si predstavím, že niektorí moji spolužiaci boli na prijímačkách štyrikrát a nechali sa mučiť výberovou komisiou, ja som k herectvu prišla tak náhodou,“ priznala Dana Košická. V herectve uspela, no v súkromí to nemala jednoduché. Hoci sa snažila zlé reči okolo ich manželstva s Miroslavom ignorovať, mnohí ich odsudzovali. Do divadla dokonca chodili anonymy, že rozbíja rodinu.

„Všetko sa to dialo v období ešte pred revolúciou, keď naša spoločnosť bola oveľa konzervatívnejšia. Do našej lásky zasahovalo aj vedenie divadla a dokonca Komunistická strana Slovenska skúmala, či je to v poriadku,“ spomínala v minulosti pre Šarm herečka. Napriek všetkým rečiam si s manželom založila rodinu a vychovávali spolu dcéru Mirku. Slová neprajníkov sa naplnili až po 17 rokoch manželstva, keď herečka požiadala o rozvod. „Vo vzťahu je vždy jeden, ktorý koniec iniciuje viac a v tomto prípade som to bola práve ja,“ hovorila.

Foto: TASR

Vrátil sa k prvej

Paradoxom bolo, že jej bývalý manžel našiel opäť šťastie pri svojej prvej manželke Lene, ku ktorej sa po rozvode vrátil. Aj keď by sa mnohí zachovali inak, Dana Košická mala z jeho kroku úprimné šťastie.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…