Dobré noviny
Macronová by ich príbeh lásky poslala do Hollywoodu. Zuzana Čaputová našla šťastie pri polepšenom rebelovi
Simona Gálová
Simona Gálová

Macronová by ich príbeh lásky poslala do Hollywoodu. Zuzana Čaputová našla šťastie pri polepšenom rebelovi

Zuzana Čaputová a Juraj Rizman.
Zuzana Čaputová a Juraj Rizman. — Foto: Facebook/Staré Mesto - srdce Bratislavy (Barbora Jančárová); Instagram/juraj_rizman_sk

Bol to rebel a dlhoročný kamarát, ktorý ju chránil so slzným sprejom vo vrecku.

„V partii som videl viaceré smutné prípady mojich kamarátov, tak som hľadal zmenu, ale stále ma lákala aj rebélia,“ spomínal pre Hospodárske noviny Juraj Rizman. Nechcel skončiť ako niektorí jeho kamaráti, ktorým už nebolo pomoci. To, že ako 16-ročný našiel v jednom časopise text o ochrane životného prostredia a o organizácii Greenpeace, ho zachránilo.

Po škole sa už neflákal, ale zháňal podpisy pod rôzne petície, rozdával letáky a zrazu zistil, že jeho práca má obrovský zmysel. Z dobrovoľníka v Greenpeace sa nakoniec stal aktivista, fotograf, hovorca a nakoniec aj riaditeľ. So Zuzanou Čaputovou sa zoznámil v čase, keď bol hovorcom a Zuzana potrebovala pomôcť pri riešení kauzy „pezinská skládka“, v ktorej čelila Mariánovi Kočnerovi.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1058108484397135&set=a.407682580715117

So slzným sprejom vo vrecku

„Obrátili sa na nás – veľkú a skúsenú organizáciu – s prosbou o pomoc. Vtedy sme sa so Zuzkou videli po prvýkrát,“ spomínal v knihe Odvaha k ľudskosti Rizman, ktorý sa už v tom čase stal Zuzaniným blízkym priateľom. V tom čase sa totiž aktivistke a právničke vyhrážali rôzne skupiny ľudí, a tak na ňu všetci z jej okolia dávali pozor, niekedy aj so slzným sprejom vo vrecku. „Striedali sme sa a zo stretnutí ju vozili domov. Vedeli sme, kto proti nám stojí,“ spomínal Rizman. Obaja mali vtedy vážne vzťahy a ani jednému nenapadlo, že by raz mohli byť spolu.

Juraj obdivoval Zuzanu za jej ľudskosť a profesionalitu a predstavoval si, že by raz mohla zastávať aj nejakú verejnú funkciu, napríklad verejnú ochrankyňu práv. „ Povedal som jej vtedy, že možno by toto mohla byť cesta jej kariéry, pekné pokračovanie jej služby ľuďom a spoločnosti,“ hovoril Rizman. V prezidentskej kandidatúre ju ako kamarát podporoval a jeho meno sa začalo skloňovať aj vtedy, keď začala uvažovať nad svojimi poradcami. Pre Čaputovú bol Rizman jasnou voľbou.

Prvé rande s ochrankou

Najskôr ho chcela ako hovorcu, ktorý mal dlhoročné skúsenosti, no on sa na to necítil. Nakoniec sa ujal oblasti životného prostredia a jej ponuku si veľmi vážil. „Bola to pre mňa obrovská česť,“ hovorí dnes s rešpektom. Koncom roka 2019 sa dvojica dala dohromady a Rizman sa v jednom z rozhovorov zasmial, že sa to jednoducho stalo. „Ako hovorí jedna stará reklama – to nevymyslíš, to je život,“ priznal.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…