Rýchly test vám prezradí, či je zmrzlina kvalitná. Zistíte to pomocou troch jednoduchých krokov
Obľúbená letná pochúťka môže vykazovať aj známky nebezpečných baktérií či nadmerného množstva farbiva.
Ak je zmrzlina opakovane zmrazovaná, môžu sa v nej vytvoriť kúsky ľadu, ktoré nielen zmyslovo znehodnotia zmrzlinu, ale môže byť dokonca zdrojom mikrobiologickej kontaminácie. Po konzumácii takejto zmrzliny sa môžu objaviť aj tráviace ťažkosti ako napríklad nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Citlivejšie na ochorenie sú deti a starší ľudia.
Na čo si ešte dať pozor?
Podľa hlavnej hygieničky odborní pracovníci úradov verejného zdravotníctva preverujú v teréne aj pôvod surovín a polotovarov na výrobu zmrzliny, ich dátum spotreby a minimálnej trvanlivosti, hygienu procesu výroby zmrzliny, úroveň jej podávania, prevádzkovú hygienu zariadení, ale aj odbornú aj zdravotnú spôsobilosť pracovníkov. „Náhodne odoberajú aj stery z prostredia, odevov a rúk pracovníkov a pracovných plôch,” dodáva Tatiana Červeňová.
Odborníčka odporúča, aby si pri kúpe nebalenej zmrzliny ľudia ďalej všímali aj to, či sú čisté pracovné plochy a náradie a ich pravidelné umývanie, pričom nádoby aj oblátky na zmrzlinu majú byť chránené pred znečistením z vonkajšieho prostredia. Pracovníci majú používať jednorazové rukavice pri manipulácii so zrmzlinovým kornútkom a porciovacie náradie nesmie byť skladované v nádobe so stojacou vodou (množia sa tam mikroorganizmy).