Dosiahli naoko všetko, no prepadajú alkoholu a depresiám. Ako sa môžu zelené vdovy zachrániť?

Pekný dom v ústraní a manžel, ktorý domov nosí peniaze, vám pocit šťastia nezaručia.
Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že ešte pred tým, ako sa rodina rozhodne odísť do satelitu, je dobré zvážiť všetky pre a proti. Napríklad aj to, aká je v mieste nového bydliska dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť a či sú tam škôlky a školy. V neposlednom rade musia byť so sťahovaním uzrozumení obaja partneri a podľa expertov a expertiek je tiež dôležité robiť istú prevenciu. Pomôcť môžu aj nasledovné kroky:
1. Udržujte kontakt
Psychiatri ako prevenciu proti psychickému úpadku odporúčajú zeleným vdovám aktívne budovanie a udržiavanie sociálneho kontaktu a komunitných väzieb. Ak sa to nedarí osobne, tak aspoň telefonicky alebo cez sociálne siete. Možnosťou je aj vyhľadávanie miest, kde by mohli stretnúť ľudí s rovnakým mentálnym nastavením – či už na detských ihriskách, kurzoch maľovania alebo v posiľňovni.
2. Spoznajte susedov
Výborným tipom je prekonať múry svojho domova, pozrieť ponad plot a spoznať susedov. V susedstve totiž istotne žijú ďalší rodičia malých detí, s ktorými by vás mohli spojiť podobné problémy. Skúsenosť s tým má aj mama dvoch detí Zuzana. „Sprvoti som cítila smútok za ruchom, blízkosťou všetkého. V satelite bola nuda. Avšak na ulici sme prevažne mladé rodiny v rovnakom veku, aj deti sú v rovnakom veku, vďaka kontaktu s nimi ma to prestalo ťahať do veľkomesta. Vďaka susedom a spoločným aktivitám s deťmi som si rýchlo zvykla.“ Teraz by podľa vlastných slov nemenila. „Vždy si navzájom pomôžeme, navštívime sa, stretneme sa na ulici a porozprávame sa,“ opisuje svoju realitu pre magazín diva.sk.
3. Realizujte sa
Podľa klinických psychológov je nesmierne dôležité nájsť si spôsob, ako sa realizovať a osobnostne rozvíjať. Podporí to pocit vlastnej hodnoty.
4. Otvorene komunikujte
Priama a otvorená komunikácia s partnerom môže pomôcť zmierniť pocit izolácie a podporiť duševnú pohodu. Najlepšou cestou podľa odborníkov je hľadať v každej situácii kompromisy a spoločné riešenia. Vynášanie súdov a robenie výčitiek ešte nikomu nepomohlo.
5. Obráťte sa na odborníka
Nie je nič neobvyklé, že zelenej vdove jedného dňa všetko prerastie cez hlavu. Ani v tejto chvíli však netreba panikáriť. Ešte vždy totiž môžete požiadať o profesionálnu pomoc a nájsť si psychológa či psychoterapeuta, ktorý vám poskytne podporu a dá vám stratégie na lepšie zvládanie vašej situácie. „Dôležité je tiež otvorene hovoriť o svojich pocitoch s osobou, ktorej dôverujete, či už je to priateľ, rodinný príslušník alebo podporná skupina. Aj to môže priniesť úľavu a vy sa budete cítiť pochopené,“ radí na portáli diva.sk klinický psychológ Karol Kleinmann.
6. Starajte sa o seba a majte sa v úcte
Posledný bod je hádam najdôležitejší. Treba sa mať v úcte a za každých okolností sa o seba starať. Venujte sa veciam, ktoré vás napĺňajú a doprajte si aktívny oddych aj relaxáciu. Šťastie je v rukách každého z nás a dosiahneme ho len vtedy, ak na ňom budeme priebežne pracovať.