Vážne ochorenie môže spôsobiť slepotu. Oftalmologička Mária prišla ako prvá na Slovensku so špeciálnou terapiou

Verí, že ju časom budú preplácať aj zdravotné poisťovne.
Jedna terapia liečby pomocou elektrostimulačného prístroja trvá približne hodinu. Pacientovi nasadia špeciálnu čiapku s okuliarmi, v ktorých sa nachádzajú takzvané transorbitálne elektródy, jedna je umiestnená nad obočím, druhá pod očami a tretia na krku.

Lekár najskôr nastaví intenzitu a frekvenciu prúdu na základe toho, ako na ňu zrakový nerv a mozgová kôra v danom momente reagujú, a nasleduje samotná liečba. Pacient absolvuje počas desiatich dní desať sedení, ktoré sa podľa efektu liečby môžu následne opakovať. Základným cieľom terapie je spomalenie, respektíve pozastavenie progresu glaukómového ochorenia. Ako však odborníci časom zistili, terapia má vplyv aj na ďalšiu vec.
„Čo je zaujímavé, zaznamenali sme aj zlepšenie nálady pacientov. Zraková a neurologická dráha ovplyvňujúca prežívanie a náladu sú totiž blízko seba,“ vysvetľuje Praženicová. Menej už poteší cena za jednu terapiu, ktorá je pomerne vysoká. „Z Nemecka nám pre každého pacienta pošlú kľúč, ktorý treba zaplatiť a nahrať do počítača, inak by zariadenie nefungovalo,“ dodáva lekárka.
Nič však nie je stratené. V minulosti už totiž slovenské poisťovne pacientom liečbu hradili, a tak sa lekári nevzdávajú. Začiatkom júna prezentovali vynikajúce výsledky elektrostimulačnej metódy aj na kongrese Európskej glaukómovej spoločnosti v Dubline a veria, že ich aktivity názor poisťovní na preplácanie liečby časom zmenia.