Žehlením ste sa kedysi mohli aj opiť. Keď moderné žehličky prišli na Slovensko, nemal ich kto použiť

Dnes rutinná domáca práca dala ženám kedysi poriadne zabrať.
Žehlenie oblečenia má v Európe asi 500-ročnú tradíciu a kedysi bolo najmä doménou žien. Kým sa postarali o kúsky odevov pre celú rodinu, mali veru čo robiť. Najprv šaty vyrovnávali pomocou ťažkého plochého železa, ktoré sa muselo predom nahriať v ohni, čo spôsobovalo rôzne problémy. Ak sa žehlička, ktorá často vážila aj osem kilogramov, prehriala, mohla napríklad šaty ľahko spáliť.
Pri žehlení ste sa v tom čase museli navyše celkom poponáhľať – s horúcou žehličkou sa dalo totiž žehliť len niekoľko minút, keďže rýchlo chladla, píše portál quark.sk.

Hrozila intoxikácia aj výbuch
Situácia sa trochu zlepšila vo chvíli, keď svetlo sveta uzreli duté žehličky, ktoré sa plnili horúcou vodou alebo žeravým uhlím. Žehlenie však ani za týchto okolností nebolo veľkou výhrou, pretože žehličky zapáchali, uhoľný prach neraz bielizeň zašpinil a akoby to nestačilo, mohli ste sa ešte aj otráviť splodinami.
O niečo dokonalejšie boli už liehové a petrolejové žehličky, ktoré nezanechávali sadze, nezapáchali a dokázali vyžehliť všetky druhy bielizne. Pri ich používaní sa však žena mohla zasa opiť z výparov alebo jej mohla žehlička vybuchnúť.

Všetko však zmenil jedinečný patent.
Problémy na predvojnovom Slovensku
Článok pokračuje na ďalšej strane: