Aj keď ste dobrí, hanbíte sa. Syndrómom podvodníka trpia mnohí, podľa odborníčky treba urobiť jednu vec

Problémy sú tu na to, aby sa riešili, nie na to, aby nevznikali, hovorí psychologička Lenka Pavuková-Rušarová.
Navonok pôsobia sebavedomo, sú inteligentní a talentovaní, no napriek tomu majú o sebe pochybnosti, trpia úzkosťami, depresiou či strachom zo zlyhania a svoje úspechy pripisujú len šťastnej náhode. Až sedemdesiat percent ľudí malo počas života príznaky, ktoré zodpovedajú syndrómu podvodníka (tzv. impostor syndrómu, pozn. red.), uvádza ČT24.
Úspech = úzkosť a hanba
„Takýto človek často myslí na to, že sem nepatrí, že nič nedokáže a aj keď sa mu niečo podarilo, jeho úspech sprevádza úzkosť a hanba,“ povedala psychologička Lenka Pavuková-Rušarová pre Forbes. Nemajte však strach, nejde o žiadnu fyziologickú poruchu, „len“ o spôsob prežívania a rozmýšľania nad sebou, ktorý sa dá prácou na sebe zmeniť.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3006360292947998&set=a.1408345192749524
Prvýkrát v histórii impostor syndróm popísali psychologičky Pauline Rose Clanceová a Suzanne Imesová zo Štátnej univerzity v Georgii v roku 1978. Zaoberali sa pritom veľmi úspešnými ženami vo veku dvadsať až štyridsaťpäť rokov, ktoré boli presvedčené o tom, že v skutočnosti nie sú schopné ani šikovné a klamú každého, kto si myslí opak. Tieto ženy boli pritom vynikajúce študentky a uznávané profesionálky, často mali dokonca doktoráty z rôznych odborov.
Ako impostor syndróm odhalíte?
Článok pokračuje na nasledujúcej strane.