Dobré noviny
Mária priniesla na Slovensko staré talianske remeslo. Zachráni ošúchané topánky, ktoré ste chceli vyhodiť
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Mária priniesla na Slovensko staré talianske remeslo. Zachráni ošúchané topánky, ktoré ste chceli vyhodiť

„Koža nie je jednoduchý artikel. Vyčistiť a zachrániť koženú topánku je skutočné umenie. Dá sa to a vďaka tomu vám topánky ďalšie roky poslúžia," hovorí Mária Jakšíčová.
„Koža nie je jednoduchý artikel. Vyčistiť a zachrániť koženú topánku je skutočné umenie. Dá sa to a vďaka tomu vám topánky ďalšie roky poslúžia," hovorí Mária Jakšíčová. — Foto: J. Korček, Pexels / ingo

Taliani sú podľa Márie skutoční milovníci, majstri a znalci obuvi.

„Koža je úžasný materiál. Topánky z nej nám vydržia roky. Je škoda, ak ich vyhodíme iba preto, že sú oškreté," hovorí Mária Jakšíčová, ktorá sa remeslu záchrany oškretých topánok učila u obuvníckeho majstra v Taliansku. Celý život sa venuje práci s textilom. Na Slovensko priniesla módnu značku talianskej spodnej bielizne, vedie čistiareň v Prešove a dováža ekologické prášky na pranie z Talianska.

Ako členka talianskeho „cechu čistiarov“, ktorý združuje malé tradičné talianske čistiarne, spoznala kolegov, ktorí sa venujú aj špecifickému čisteniu topánok. „Poškodeným, oškretým, fľakatým či akokoľvek zničeným topánkam vrátia život a cveng. Vedia ich kompletne vyčistiť, zrekonštruovať, zafarbiť,“ hovorí. Zázračné výsledky, ktoré pozorovala pod rukami majstrov čistiarov z Talianska, ju zaviedli do Bologne a do Turína. 

V čistiarni sa najviac tešia, keď dofarbujú oškreté kožené topánky. „Efekt je natoľko viditeľný, že zákazník je absolútne nadšený. Najťažšie sa robí so zamastenými pigmentovými škvrnami, to je práca aj na niekoľko dní.“
V čistiarni sa najviac tešia, keď dofarbujú oškreté kožené topánky. „Efekt je natoľko viditeľný, že zákazník je absolútne nadšený. Najťažšie sa robí so zamastenými pigmentovými škvrnami, to je práca aj na niekoľko dní.“ Foto: J. Korček

Ako perú talianske babičky

Práve Taliani sú podľa nej skutoční milovníci, majstri a znalci obuvi. „Nepotrpia si však iba na topánky, majú aj výnimočne rozvinutú praciu kultúru," prezradila. „Talianske dámy, dnešné sedemdesiat- či osemdesiatročné babičky, večer na noc namáčajú bielizeň do špeciálnych prostriedkov a až na druhý deň vyperú.“ S topánkami to majú podľa Márie rovnako.

Matky nepustia deti do školy skôr, kým ich každé ráno pedantne nevyčistia. Potrpia si nielen na značky a kvalitu, ale aj na ukážkovú čistotu. Na Slovensko takéto tradície nemáme. Je to však logické. Taliansko má tisíce majstrov – remeselníkov, ktorí vyrábajú kvalitné kožené topánky. A topánková kultúra ide ruka v ruke s opravovňami a čistiarňami topánok.“ 

Na učení u talianskeho majstra Garbiho

Majkina cesta smerovala do Florencie, mekke módy, kože a kožených výrobkov, kde absolvovala niekoľko kurzov a školení. Vlastného učiteľa našla nakoniec v Turíne.

Salvatore Garbi vyrába kožené topánky, je to majster medzi majstrami. Predtým, ako zákazníkom predstaví nový model, najlepší obuvníci z jeho dielní ho testujú v bežných a v extrémnych podmienkach. O topánkach, ich životnosti, výrobe a čistení vydal v Taliansku už niekoľko kníh.“ Okrem toho, že svoj život zasvätil výrobe obuvi, v jeho dielňach sa venujú aj profesionálnym opravám a čisteniu.

Vrámci zimnej obuvi prevažujú kožené topánky.  Na jar a v lete nosia zákazníci väčšinou botasky či letné topánky, kde sa musíme popasovať s materiálmi ako polyester, bavlna, ľan či prírodnými textíliami. S nimi je práca najťažšia.
V rámci zimnej obuvi prevažujú kožené topánky. Na jar a v lete nosia zákazníci väčšinou botasky či letné topánky, kde sa musíme popasovať s materiálmi ako polyester, bavlna, ľan či prírodnými textíliami. S nimi je práca najťažšia. Foto: archív M. Jakšíčovej

U obuvníckeho majstra strávila niekoľko dní na personalizovanom školení. „Pri čistení a farbení poškodených topánok používame rovnaké farby a prostriedky ako talianski výrobcovia obuvi. Ide o farby so silným pigmentom, ktoré dokážu poškodenie na topánkach výborne kryť a dlho vydržia.“

Salvatore Garbi ponúka desiatky špecializovaných kurzov na čistenie a rekonštrukciu topánok. „Každý typ topánky má uňho samostatný kurz. Samostatné školenie ponúka na „hugu“, talianske členkové topánky, samostatné školenie má napríklad aj čistenie kožených motorkárskych kombinéz,“ hovorí Mária, ktorá pravidelne online konzultuje s majstrom nové prípady. 

Ako sa starať o klasické lesklé kožené topánky

Potrebná výbava: mikrovlákno + aktívna pena + krém/vosk

V rámci bežnej starostlivosti stačí topánky utrieť suchou či mierne navlhčenou handričkou. Pred a po sezóne je dobré topánky intenzívnejšie ošetriť:

  1. Topánku vyčistite od povrchovej špiny a nečistôt aktívnou penou a jemne navlhčenou handričkou.
  2. Topánku dosušte suchou jemnou handričkou.
  3. Po vyschnutí použite výživný krém či vosk určený na lesklú kožu.  

Kúpiť či opraviť?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…