Dobré noviny
Izrael sa stal novou členskou krajinou CERN, prvou od roku 1999
TASR
TASR

Izrael sa stal novou členskou krajinou CERN, prvou od roku 1999

Izraelskí vedci sa zúčastňujú na programe CERN od roku 1991 a Izrael je pridruženou krajinou CERN od r. 2011.

Na snímke 31.mája 2007 Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) v tuneli v sídle CERN pri Ženeve. Foto: TASR/AP

Ženeva 13. decembra (TASR) - Rada Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vo štvrtok jednomyseľne rozhodla o prijatí Izraela za svojho riadneho člena. Stane sa 21. členskou krajinou CERN a prvou, ktorá nie je z Európy. Rozhodnutie nadobudne platnosť, keď Izrael formálne upovedomí UNESCO, že schválil dohovor CERN.

TASR o tom dnes informoval Ivan Melo, zástupca Slovenska v European Particle Physics Communication Network, CERN.

Izraelskí vedci sa zúčastňujú na programe CERN od roku 1991 a Izrael je pridruženou krajinou CERN od r. 2011. Prijatím za členskú krajinu bude mať väčšie slovo vo výskume CERN, ale bude naň tiež musieť každý rok prispievať niekoľkými miliónmi dolárov navyše, informovala agentúra Associated Press.

Generálny riaditeľ CERN Rolf Heuer vo svojom vyhlásení ocenil prínos, ktorým organizácii prispela izraelská vedecká obec a vyjadril nádej, že sa vzájomná spolupráca ďalej zintenzívni.

"Izrael je hrdý, že získava plné členstvo v CERN, vlajkovej lodi európskeho výskumu,” reagoval izraelský veľvyslanec pri OSN v Ženeve, Eviatar Manor.

"Je to významná chvíľa pre izraelskú vedu a Izrael," uviedol predseda Národného výboru pre fyziku vysokých energií Izraelskej Akadémie vied a profesor na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme Eliezer Rabinovici. "Odráža desaťročia, počas ktorých izraelskí vedci, technici a ľudia z priemyslu významne prispievali k európskemu vedeckému úsiliu v CERN. Stávame sa plnými členmi v najvzrušujúcejšom období, v ktorom je CERN pripravený skúmať nové horizonty."

Izrael sa stal pozorovateľskou krajinou v CERN v r. 1991 kvôli zásluhám na experimente OPAL a na prevádzke urýchľovača LEP. V súčasnosti sa Izrael podieľa na experimente ATLAS na LHC, na experimentoch ALPHA a COMPASS a na experimentoch na ISOLDE. Izrael prispieva k urýchľovačom LHC a CLIC a prevádzkuje centrum úrovne 2 na Worldwide LHC Computing Grid.

Podporuje tiež podporuje účasť palestínskych študentov v CERN.

V roku 2011 sa stal prvou pridruženou krajinou CERN, v roku 2012 ho nasledovalo Srbsko.

Cyprus a Ukrajina sa stanú pridruženými členmi, keď ich národné parlamenty schvália prístupovú dohodu. Diskusie ďalej prebiehajú so Slovinskom, Brazíliou, Pakistanom, Ruskom a Tureckom, ktoré požiadali o pridružené členstvo. Kandidátom na plné členstvo je Rumunsko.

Už ste čítali?