Žltý soplík nie je najnebezpečnejší, varuje pediatrička Denisa. Pre rodičov chorých detí má užitočné rady
To má zo suchého vzduchu z prekúrenej miestnosti, presviedča mama spolužiaka vášho dieťaťa a pritom mu nenápadne fúka sopeľ. Rešpektovaná pediatrička poradila Dobrým novinám, ako zlepšiť skóre vášho dieťaťa, aby nebolo stále choré.
Doktorka Denisa Jaššová pracuje na detskom a novorodeneckom oddelení v štátnej nemocnici v Piešťanoch. Je mamou triapolročného Viliama a cez svoj profil na Instagrame aktívne šíri povedomie o tom, ako posilniť zdravie a imunitu (nielen) škôlkarom. Nevyhýba sa ani kontroverzným témam, ktoré vysvetľuje zrozumiteľne a láskavo.
Je autorkou kníh Brožúrka pre milujúcu babku a dedka aj sprievodcu pre nastávajúcich rodičov, Zdravé dieťa, šitého priamo na mieru slovenským pomerom. Pred tým, ako napísala knihu, odpovedala na viac ako 10-tisíc otázok v detskej online poradni. Otázky rodičov sa stali inšpiráciou pre zrod jej knihy. Pre Dobré noviny sa s ňou zhovárala Júlia Böhmová.
Návrat do škôlky po prázdninách je pre mnohých rodičov ochutený sladkou aj trpkou príchuťou: Kedy si zas moje dieťa z kolektívu niečo prinesie? Najmä, ak v prezliekarni vidíme spolužiaka s „nevinným“ soplíkom. Kedy je sopeľ najviac infekčný?
Novovzniknutý kašeľ či sopeľ je infekčný vždy. Zostatkový kašeľ po ochorení, ktorý môže trvať aj 2-3 týždne, už infekčný nemusí byť. Sopeľ je tiež najinfekčnejší v úvode, kedy tečie z nosa „vodopádom“ a je priesvitný. Keď od začiatku choroby prejde už niekoľko dní, ale je stále vo fáze „smrkám raz za hodinu“, dieťa je už infekčné minimálne. Pri ochoreniach sú vo všeobecnosti najviac infekčné ich začiatky, prípadne obdobie pred prepuknutím symptómov. To je dôvodom mnohých epidémií, ako ovčie kiahne, šiesta, siedma choroba...
Čo žltý sopeľ? Práve on máva nálepku „nebezpečný“... Nie je to pravda?
Nie je to pravda. Oveľa nebezpečnejší je ten číry. Je prítomný na začiatku ochorenia, kedy má dieťa najvyššiu vírusovú nálož. Žltý či žltozelený soplík svedčí buď o tom, že je ochorenie už v neskoršej fáze, alebo naznačuje bakteriálnu infekciu. V škôlkarských kolektívoch však medzi deťmi kolujú na 95% virózy.
Koľko chorôb ročne je pre škôlkara normálne?
Do 8 nekomplikovaných infekcií ročne. Zväčša ide o ľahké infekčné ochorenia (sopeľ, kašeľ, zvýšená teplota niekoľko dní). Teda infekcie, ktoré nevyžadujú opakovanú antibiotickú liečbu, ťažké infekcie ako zápal pľúc, priedušiek, močových ciest..
Čím to je, že niektoré deti sú choré len raz - dva krát do roka?
Článok pokračuje na ďalšej strane: