Osobnosťou roka je podľa týždenníku Time pápež František
SITA
SITA

Osobnosťou roka je podľa týždenníku Time pápež František

K horúcim favoritom okrem Františka patril aj analytik Edward Snowden, ktorý zverejnil tajné dokumenty týkajúce sa americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a vyvolal diplomatickú roztržku.

NEW YORK 11. decembra - Víťazom tohtoročnej ostro sledovanej ankety o titul Osobnosť roka amerického týždenníka Time sa v stredu podľa očakávania stal pápež František. Rozhodli o tom editori a redaktori prestížneho magazínu. Hlava katolíckej cirkvi mala podľa nich v roku 2013 najväčší vplyv na svetové politické ale aj mediálne dianie. František podľa Time "priniesol pápežstvo na ulicu".

"Počas deviatich mesiacov v úrade sa dostal do centra diskusií našej doby: o bohatstve, chudobe, čestnosti, spravodlivosti, transparentnosti, modernosti, globalizácii, úlohe žien, povahe manželstva a lákadlách moci," zdôvodnila udelenie titulu výkonná šéfredaktorka Time Nancy Gibbsová.

"Len málokedy na seba nový hráč na svetovej scéne upriami pozornosť tak rýchlo - či už ide o mladých, starých, veriacich alebo cynikov," dodala. K tohtoročným horúcim favoritom okrem Františka patril aj analytik Edward Snowden, ktorý zverejnil tajné dokumenty týkajúce sa americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a vyvolal diplomatickú roztržku medzi európskymi a americkými politikmi.

Time začať tradíciu zverejňovania najvplyvnejšej osobnosti v roku 1927, vtedy pod názvom Muž roka. Titul vtedy získal Charles Lindbergh, ktorý ako prvý človek uskutočnil nepretržitý let ponad Atlantický oceán.

Medzi najvplyvnejšími osobnosťami boli americkí prezidenti alebo niekdajší najbohatší človek sveta a bývalý šéf spoločnosti Microsoft Bill Gates, ale tiež symbolickejší víťazi ako v roku 2011 "protestujúci" alebo v roku 1960 "americkí vedci". V roku 1938 bol podľa časopisu Time osobnosťou roka Adolf Hitler a v roku 1942 Josif Visarionovič Stalin. František je tretím pápežom, ktorý prestížny titul získal. V roku 1962 sa to podarilo Jánovi XXIII a v roku 1994 Jánovi Pavlovi II.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…