Opera Dorian Gray od Ľubice Čekovskej zaujala aj svet
SITA
SITA

Opera Dorian Gray od Ľubice Čekovskej zaujala aj svet

Na dvoch premiérových predstaveniach v historickej budove SND v Bratislave, sa zúčastnilo pätnásť recenzentov z renomovaných amerických, britských, nemeckých i talianskych médií.

BRATISLAVA 11. decembra - Nedávna svetová premiéra opery slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Dorian Gray v Slovenskom národnom divadle (SND) vzbudila mimoriadny záujem divákov a médií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Na dvoch premiérových predstaveniach, ktoré sa uskutočnili 8. a 9. novembra v historickej budove SND v Bratislave, sa zúčastnilo 15 recenzentov z renomovaných amerických, britských, nemeckých, talianskych i rakúskych printových a elektronických médií.

O opere písal aj New York Times

O dielo prejavili záujem kritici a publicisti spolupracujúci s The New York Times, Opera Now London, Opernwelt, La Stampa či Rai 3, agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Ďalšiu reprízu opery Ľubice Čekovskej Dorian Gray uvádza Opera SND už tento piatok 13. decembra.

Podľa recenzenta Georgea Loomisa, ktorý o opere napísal pre The New York Times, je "štýl Ľubice Čekovskej zrozumiteľný, jemne disonantný, s lyricky profilovanými hlasovými líniami, zvýrazňujúcimi nepokojnú povahu románového diela Oscara Wilda".

V recenzii ďalej podľa Pažítkovej tvrdí, že "kanadská autorka Kate Pullinger solídne zvládla anglické libreto. Eric Fennell, oblečený vo fialovom, spieva Dorianov zvodný hlasový part 'medovým' tenorom a Katarína Juhasová-Štúrová obdarúva svojím perleťovým sopránom Sibyl Vane, herečku, ktorá sa zmárni po tom, čo sa Dorian odmietne s ňou oženiť".

Téme Oscar Wilde a jeho Dorian Gray sa medzi inými venovala aj talianska rozhlasová stanica RAI radio 3. Téma zaznela 16. novembra "v opernej kaviarni" MOMUS, v 40-minútovom magazíne.

"Redaktor Sandro Cappelletto sa zamýšľal nad tým, prečo spisovateľ a jeho dielo inšpirovali ďalšie umelecké žánre nielen v minulom storočí, ale oslovujú aj v súčasnosti mnohých hudobných tvorcov. Tretinu vysielacieho času venoval rozhovoru so skladateľkou Ľubicou Čekovskou a ukážkam z jej nového operného diela," uviedla ďalej tlačová tajomníčka národného divadla. Dodala, že Sandro Cappelletto avizoval aj ďalšie termíny uvedenia diela, ako pozvánku do SND v Bratislave.

Hodnotenie od známeho kritika

Operu hodnotil aj známy recenzent Friedrich Reininghaus vo vysielaní nemeckej rozhlasovej stanice Deutschlandfunk. V relácii Kultur heute (Kultúra dnes) 9. novembra a na nmz – online 11. novembra podčiarkol, že Bratislavu po dlhšom čase obohatilo dielo mladej umelkyne, ktorá je rezidenčnou skladateľkou veľkého nemeckého vydavateľstva.

Autor pripomína, že naposledy sa podarilo presadiť slovenské operné dielo na medzinárodnú scénu Jurajovi Benešovi. Bola to opera The Players, ktorej námet čerpal tvorca tiež zo svetovej literatúry, Shakespearovho Hamleta.

Friedrich Reininghaus hodnotil aj prácu režisérky opery Dorian Gray, Nicoly Raab. V celkovo dobre spievateľných líniách sólových hlasov, ale aj v inštrumentácii našiel recenzent kompozičný vplyv Benjamina Brittena a Šostakoviča, osobitne však Janáčka.

Po piatkovej repríze je Dorian Gray najbližšie na programe Opery SND až na budúci rok, 20. februára, 5. a 25. apríla a potom až 5. júna. Viac o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na JEHO WEBSTRÁNKE.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…