Grand Prix z festivalu outdoorových filmov patrí Pavlovi Barabášovi
TASR
TASR

Grand Prix z festivalu outdoorových filmov patrí Pavlovi Barabášovi

Medzinárodný festival outdoorových filmov je súťažná putovná filmová prehliadka zameraná na filmy s tematikou atraktívnych dobrodružných, extrémnych, adrenalínových športov a cestopisných filmov.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Slovenský filmár a cestovateľ Pavol Barabáš získal tretíkrát po sebe Grand Prix na medzinárodnom festivale outdoorových filmov (27.9.-7.12.).

Režisér Pavol Barabáš, archívne foto Foto: TASR

Festival, ktorý putoval po 43 mestách Českej republiky, Slovenska a Ruska, cez víkend vyvrcholil slávnostným odovzdávaním cien v pražskej Lucerne. Porota 11. ročníka festivalu ocenila hlavnou cenou Barabášov film Príbehy tatranských štítov II - Posadnutí horami. Najúspešnejší slovenský dokumentarista v zahraničí v ňom mapuje príbehy odvážnych ľudí, ktorí sa nebáli zdolávať štíty Vysokých Tatier. V tejto časti Pavol Barabáš dokumentuje dobývanie Mengusovského, Lomnického, Ostrého a Javorového štítu a Prostredného hrotu.

"Samozrejme ma to veľmi potešilo, lebo je to festival, kde sa stretnú filmy z celého sveta. Mnohé z nich získali na festivaloch po celom svete veľa ocenení," komentoval pre TASR svoj úspech Pavol Barabáš. Ako ďalej pripomenul, Príbehy tatranských štítov sú televíznym projektom, ktorý pozostáva z viacerých častí. Už začiatkom nového roka uvedie všetky diely seriálu RTVS, diváci si ich budú môcť pozrieť v hlavnom vysielacom čase na Dvojke. Príbehy tatranských štítov sa k nim dostanú aj na DVD nosičoch.

"Je zaujímavé, že jednotlivé časti z tohto televízneho seriálu rezonujú aj na festivaloch. Mám z toho veľkú radosť. Aj z posledného dielu Stopy na hrebeni, ktorý sa tiež stretol s veľkým ohlasom," doplnil dokumentarista, ktorý sa práve vrátil z nakrúcania v Ázii. "Pripravujem film, v ktorom chcem ukázať, aké je dôležité pre celý svet, aby sa rôznorodosť kultúr v tomto globalizačnom chaose zachovala," naznačil Pavol Barabáš.

"Jeho filmy na rozdiel od iných majú vždy príbeh, vždy sa tam niečo deje, nie je to len holý dokument. Plus ten príbeh umocňuje stopercentná réžia, veľmi citlivá práca s kamerou a vhodne zvolená hudba," uviedol pre TASR riaditeľ festivalu Jiří Kráčalík.

Medzinárodný festival outdoorových filmov je súťažná putovná filmová prehliadka zameraná na filmy s tematikou atraktívnych dobrodružných, extrémnych, adrenalínových športov a cestopisných filmov zo všetkých kontinentov sveta. Tento rok premietol okolo 60 filmov. V štyroch kategóriách súťažilo 50 snímok. Prehliadku sprevádzalo približne 75 rôznych sprievodných programov. Organizátori odhadujú, že sa na nej zúčastnilo okolo 35.000 divákov.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…