Dobré noviny
Plynové vs. indukčné vs. sklokeramické varné dosky
Inzercia
Inzercia

Plynové vs. indukčné vs. sklokeramické varné dosky

— Foto: Freepik

Pri výbere varnej dosky pre vašu kuchyňu je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie.

Jedným z najdôležitejších faktorov je typ varnej dosky. V tomto článku sa pozrieme na tri najčastejšie typy - plynové, sklokeramické a indukčné varné dosky. Priblížime vám ich bližšie, vypichneme ich výhody a nevýhody, aby sme vám pomohli pri rozhodnutí, ktorý typ je pre vás ten najlepší.

Foto: electronic-star.sk

Čo je plynová varná doska a aké sú jej výhody a nevýhody

Varenie na plyne je taká klasika, ktorá tu už je nejaký ten rôčik. Okrem toho, že sa využívajú v domácnostiach, svoju popularitu si našli práve aj u profesionálnych kuchárov. Veľmi veľkou výhodou pri tomto type varnej dosky je aj rýchlosť, pretože pri uvedení do prevádzky nemusíte čakať na to, kým sa platne zahrejú a sú pripravené na používanie. Nastavovanie intenzity plameňa je takmer okamžité a možno ho prispôsobovať podľa potreby. Navyše, čo je fakt obrovským plusom tohto spotrebiča, že sú prevádzkové náklady často podstatne nižšie, nakoľko vieme, že plyn je oveľa lacnejší ako elektrina. V súvislosti s používaním plynovej dosky, má mnoho ľudí obavy z úniku plynu a následného výbuchu. Avšak doba pokročila a moderné spotrebiče sú vybavené bezpečnostnými opatreniami, ktoré napríklad automaticky zatvoria prívod plynu v prípade, že vám plameň zhasne.

Každé pre však má aj proti, a medzi nevýhody tohto spotrebiča môžeme zahrnúť, že oproti sklokeramickej alebo indukčnej varnej doske sa tento povrch čistí oveľa horšie. Taktiež na to, aby ste plynovú dosku mohli používať, musíte mať možnosť plynovej prípojky. A aj napriek tomu, že sú vybavené bezpečnostnými opatreniami, stále je tam isté riziko unikania plynu.

Indukčná varná doska a jej výhody a nevýhody

Indukčné varenie predstavuje najmodernejší spôsob prípravy pokrmov, s inovatívnymi funkčnými možnosťami, ktoré umožňujú pohodlné a prispôsobiteľné varenie. Veľmi zaujímavý je aj princíp fungovania, ktorý spočíva v elektromagnetickej indukcii na ohrev dna nádoby, v ktorej sa jedlo pripravuje. To zabezpečuje efektívne a bezpečné varenie, pričom povrch varnej dosky zostáva chladný. Spolu s týmto sa teda môžeme stretnúť s výborným pozitívom, ktorý je, že pri varení na tomto type dosky neuniká zbytočné teplo. Indukčná varná doska tiež uľahčuje čistenie, nakoľko má rovný povrch, ktorý sa bez problémov utrie handričkou. Bezpečnosť počas varenia je zaručená zvukovými signálmi, ktoré vás upozornia na prítomnosť nevhodných predmetov na doske. Medzi ďalšie výhody tiež musíme spomenúť aj rýchly ohrev a rýchle vychladnutie varnej dosky.

Medzi nevýhody by sme mohli zaradiť, že ich obstarávacia cena môže byť trochu vyššia, v porovnaní s inými typmi varných dosiek. Druhou a veľmi podstatnou vecou, ktorá sa radí do nevýhod je, že pokiaľ nemáte v kuchynskej linke feromagnetický riad (hrnce, panvice), bohužiaľ si na tomto spotrebiči nič neuvaríte. Čiže budete musieť rátať ešte s výdavkami navyše.

Foto: electronic-star.sk

Čo sú sklokeramické varné dosky, a ich výhody a nevýhody

Sklokeramické varné dosky sú moderným a elegantným riešením pre vašu kuchyňu. Tieto dosky sú vyrobené z hladkej keramickej skloviny, ktorá sa rýchlo zohreje a rovnomerne distribuuje teplo. Jedným z hlavných benefitov sklokeramických varných dosiek je ich jednoduchá údržba a elegantný vzhľad. Sú vhodné pre väčšinu typov riadu, takže v porovnaní s indukčnými doskami, si nebudete musieť kupovať nový. Ďalšou výhodou je, podobne ako pri indukčných, jednoduché a nenáročné čistenie.

Čo sa týka ich nevýhod, sklokeramické dosky však majú obmedzenú presnosť regulácie teploty v porovnaní s indukčnými doskami. Ich zohrievanie môže trvať niekoľko minút, čo je v tejto dobe pre niekoho nevýhodou. Okrem toho môžu byť náročné na opravy v prípade poškodenia povrchu.

Akú dosku si vybrať?

Na túto otázku vám nevieme dať presnú odpoveď, pretože všetko závisí od toho, aké sú vaše preferencie, finančné možnosti a podobne. Môžeme vám len tak trochu našepkať. Ak sa nepozeráte na cenu, indukčná doska môže byť v tomto prípade skutočne skvelý výber. Je jednoduchá na údržbu, má množstvo funkcií a zabezpečí vám rýchly ohrev.

Pokiaľ však pozeráte na financie, na ušetrenie nákladov a nemáte problém s náročnejšou údržbou, potom by ste mohli siahnuť po plynovej varnej doske.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…