Dobré noviny
Rumuni dostali polmiliónovú dotáciu z EÚ na hranie internetovej hry
Dobré noviny
Dobré noviny

Rumuni dostali polmiliónovú dotáciu z EÚ na hranie internetovej hry

AKTUALIZÁCIA 16:35 • Skupina Rumunov prekabátila bruselských úradníkov a získala poľnohospodárske dotácie vo výške 500-tisíc eur na chov kráv v hre Farmville na Facebooku.

BUKUREŠŤ 9. decembra - To, že Európska únia dotuje poľnohospodárov, nie je žiadna novinka. Aj slovenskí poľnohospodári využívajú túto možnosť. To, čo sa však podarilo skupine Rumunov, je naozaj svetový unikát. Podľa poľského servera hotmoney.pl Rumuni vyše tri roky poberali dotácie na kravy, ktoré chovali virtuálne na Facebooku. Svoj "chov" totiž prevádzkujú vo virtuálnej hre FarmVille.

"Farmári" chovali až 1 860 kusov kráv a na každú z nich poberali ročne dotácie z fondov EÚ. V konečnom dôsledku získali z EÚ až pol milióna eur. Počas troch rokov brali dotáciu na každý kus dobytka vo výške 100 až 150 eur. Je neuveriteľné, že úradníci až po troch rokoch  prišli na to, že na ich "chove" niečo nesedí. Virtuálnych farmárov tak odstrihli od dotácie.

„Chovatelia dobytka" sa však rozhodli o svoje peniaze biť a úradníkov zažalovali. Podľa ich názoru totiž spĺňajú všetky podmienky a kravy naozaj chovajú. Nikde v pravidlách poskytovania dotácií sa totiž nepíše, že ak chcú dotácie na chov kráv, tak tie musia byť skutočné.

AKTUALIZÁCIA

Podľa blogu O médiách sa správa o dotáciách virtuálneho chovu kráv nezakladá na pravde. Informáciu poprelo aj Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Reakcia manažéra portálu Dobré noviny:

"Dobré noviny sa dnes zaradili medzi internetové denníky, ktoré naleteli poplašnej správe o dotovaní virtuálneho chovu kráv v Rumunsku Európskou úniou. Zlyhali sme, pretože sme nedokázali včas odhaliť nepravdivosť tejto informácie.

Sme mladé médium a ešte v tomto biznse asi nevieme príliš dobre "chodiť". Dôverujeme profesionalite zahraničných médií, od ktorých preberáme množstvo informácií vrátane tejto a nie sme zvyknutí na to, že by mohli úmyselne šíriť poplašné správy. Na druhej strane však chápeme našich zahraničných kolegov, že možno nešlo o úmysel. Pri množstve úradníckych lapsusov, s ktorými sa denne stretávame, je niekedy ťažké rozlíšiť, čo je ešte pravda a čo už lož.

Našim čitateľom sa, samozrejme, za chybu ospravedlňujeme a zároveň garantujeme, že budeme v budúcnosti omnoho obozretnejší a všetky podobné informácie budeme prísne overovať."

Róbert Sedlák,
manažér portálu Dobré noviny

Už ste čítali?