Ježko musí byť ako grep, inak má problém. Ak mu chcete pred zimou pomôcť, jednu vec nesmiete urobiť
Ježe hibernujú od novembra či decembra do marca alebo apríla.
Ježka sa netreba snažiť domestikovať, je to divoké zviera. Vo svojom teritóriu dokáže denne vyhubiť 100 až 200 gramov rôzneho hmyzu a živočíchov, napríklad húsenice, motýle, larvy, chrobáky, dážďovky, myši, slimáky i hady. Informovala o tom Zelená linka envirorezortu na sociálnej sieti.
Užitočný malý cicavec
„Ježkovia sú malé užitočné cicavce, ktoré potrebujú byť dobre pripravené na zimu, pretože počas nej hibernujú. Hibernácia je stav, v ktorom ježkovia znížia svoju telesnú teplotu, srdečnú frekvenciu a metabolizmus, aby šetrili energiu, keď vonku nie je dosť potravy,“ uviedla Zelená linka.
Ježe hibernujú od novembra či decembra do marca alebo apríla. Počas hibernácie ich telesná teplota klesne z 35 stupňov na desať stupňov alebo menej. Za celé obdobie zimného spánku stratia 20 až 40 percent svojej telesnej hmotnosti, opisujú environmentalisti.
Žiadne mlieko
Pre ich prežitie je podľa Zelenej linky dôležité, aby pred uložením na zimný spánok vážili minimálne 600 gramov. „To, či má ježko tú správnu hmotnosť, môžeme odhadnúť jedným pohľadom. Ak po skrútení do klbka má veľkosť grapefruitu, je všetko v poriadku, pokiaľ však pripomína hrušku, je v ohrození,“ vysvetlili.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.