Ján Pavol II. prišiel do Tatier s paličkou a odchádzal bez nej. Našu krajinu miloval, bol tu viackrát
Obľúbený pápež Ján Pavol II. našu krajinu miloval a bol tu už ako mladík.
Jánovi Pavlovi II., ktorý sa 16. októbra 1978 stal pápežom, Tatry učarovali ešte vtedy, keď sa mu o hviezdnej kariére v cirkvi ani nesnívalo. Mladý Karol Wojtyla bol vášnivý športovec, ktorý miloval túry a rád lyžoval. Slovenské Tatry navštívil prvýkrát v roku 1952 a strávil tam štyri dni.
Prespával na našej strane Tatier
Ako uvádza tatraportal.sk, „ako mladý kaplán prespával pri svojich výstupoch na slovenskej strane Vysokých Tatier v Čučoriedke v Starom Smokovci, domčeku nachádzajúcom sa pri údolnej stanici lanovky na Hrebienok.“ Do Čučoriedky sa niekoľkokrát vrátil.
Do Tatier, najmä na ich poľskú stranu, sa vracal aj potom, ako ho v roku 1978 vyhlásili za pápeža. Keď v roku 1995 prišiel na Slovensko druhý raz ako hlava katolíckej cirkvi, našu stranu veľhôr jednoducho nemohol vynechať.
Prvý slovanský pápež v dejinách
Zamieril do Sliezskeho domu, kde jeho návštevu stále pripomína kríž, ktorý tam vysvätil. „Nachádza sa na južnej strane od hotela v blízkosti terasy, kde posvätil lano a čakan horskej službe,“ konkretizuje tatraportal.sk. Tatranci spomínajú, že pápež prišiel do hôr „o paličke a odchádzal bez nej“.
Ján Pavol II. bol prvým netalianskym pápežom od čias Hadriána VI. a vôbec prvým slovanským pápežom v dejinách katolíckej cirkvi. Jeho pontifikát trval 26 rokov. Počas neho absolvoval 104 zahraničných ciest, vďaka čomu si vyslúžil prezývku „lietajúci pápež“. V roku 2014 ho vyhlásil pápež František za svätého.
Karol Wojtyla po prvý raz oficiálne navštívil Slovensko 22. apríla 1990 ešte v rámci Československa, keď odslúžil omšu na letisku vo Vajnoroch. V dňoch 30. júna až 3. júla 1995 už prišiel na územie samostatnej Slovenskej republiky. Bol v Bratislave, Nitre, Šaštíne, Košiciach, Prešove, Levoči a súkromne aj vo Vysokých Tatrách. Počas tretej návštevy, v dňoch 11.-14. septembra 2003, navštívil Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu, Rožňavu. Našu krajinu mal veľmi rád.