Odborníčka, ktorá skúma toxické rodičovstvo: Toto je otázka, ktorú svojim deťom nikdy nekladiem
Deti podľa nej na dennom poriadku dostávajú signály, že sa musia snažiť, musia byť lepšie a že sú len také dobré, ako ich posledný úspech.
Je prirodzené, že sa rodičia boja o svoje deti. V čoraz neistejšom a chaotickom svete sa chcú uistiť, že sú ich ratolesti na správnej ceste a majú všetko na to, aby uspeli. „Keď sa však vaše obavy vymknú spod kontroly a zmenia sa na úzkosť, môže to negatívne ovplyvniť duševné zdravie – vaše aj vášho dieťaťa,“ priznala pre CNCB Jennifer B. Wallaceová, autorka knihy o toxickom rodičovstve, pre ktorú urobila prieskum na 6 500 rodičoch a vyspovedala desiatky odborníkov. V knihe hovorí najmä o tom, ako dnešné deti čelia obrovskému tlaku na úspech, ktorý vedie k pocitu, že sa nikdy necítia dostatočné.
Jej výskum ju neinšpiroval len pre napísanie knihy, ale aj pre to, aby urobila veľkú zmenu vo svojich vlastných výchovných metódach. Prezradila, ako sa rozpráva so svojimi tromi deťmi bez toho, aby na ne vyvíjala tlak, aby uspeli.
Keď je úspech toxický
„Aby bolo jasné, nie som proti úspechu. Sama som ambiciózna, čerpám z toho, robí mi to radosť a chcem, aby túto radosť cítili aj moje deti,“ vysvetlila v rozhovore pre Harvard Gazette. Úspech sa podľa nej stáva toxickým vtedy, keď zameníme zmysel svojho bytia a svoje hodnoty za samotný úspech. „Ten pocit, keď musíte niečo dosiahnuť, aby ste mali pocit, že ste dôležitý,“ priblížila.
Tento tlak na úspech podľa nej deti cítia zo všetkých strán – od rodičov, ktorí chcú pre svoje deti len to najlepšie aj od učiteľov, ktorí sú pod vlastným tlakom, aby dosiahli normy.
„Už teraz vidíme, aké účinky má tento tlak na mládež. Máme zničujúcu epidémiu osamelosti, úzkosti, depresie a samovrážd. Vidíme generáciu, ktorá je zničená,“ prezradila odborníčka, ktorá vo svojom výskume zistila, že 75 percent rodičov cíti zodpovednosť za úspechy svojich detí a 83 percent rodičov silno súhlasilo s tvrdením, že akademický úspech ich detí je odrazom ich rodičovstva. Zároveň 87 percent rodičov súhlasilo s tým, že si prajú, aby ich deti prežili menej stresujúce detstvo.
Ako sa rozprávať s deťmi
Ako teda zabrániť tomu, aby deti necítili, že ich hodnota závisí od ich výkonu? Jennifer Wallaceová vysvetlila, ako to robí vo výchove svojich troch detí ona.
Článok pokračuje na ďalšej strane: