Dobré noviny
Po rozvode začínal úplne odznova. Peter Kočiš s Mirkou ukázali, že dobrý vzťah je ako dobrá polievka
Jana Rujáková
Jana Rujáková

Po rozvode začínal úplne odznova. Peter Kočiš s Mirkou ukázali, že dobrý vzťah je ako dobrá polievka

Peter Kočiš po rozvode našiel šťastie po boku priateľky Mirky, s ktorou je už päť rokov.
Peter Kočiš po rozvode našiel šťastie po boku priateľky Mirky, s ktorou je už päť rokov. — Foto: Reprofoto/TA3 Portrét, Profimedia

Známy moderátor pred niekoľkými rokmi prekonal ťažký rozvod.

„Je to veľmi príjemná, inteligentná, krásna žena, ktorá mi v živote veľmi pomohla. Mirka je zlatúšik​,“ nešetrí chválou, keď hovorí o svojej priateľke. Peter Kočiš pred časom prekonal veľmi ťažké časy, po vyše dvadsiatich rokoch sa rozviedol s manželkou Nelou a skončil bez bývania a v podnájme. Napriek tomu sa pod ťarchou problémov nezložil, ale so svojím osudom sa statočne popasoval.  Naučil sa, že aj po najväčšej búrke vyjde slnko. Toto je jeho príbeh.

Peter Kočiš.
Peter Kočiš. Foto: TASR - Michal Svítok

Hľadali kráľovského synčeka

Peter Kočiš sa narodil 19. októbra 1965 v Nitre a prvýkrát sa na televíznej obrazovke objavil pred vyše päťdesiatimi rokmi ako päťročný. Bol členom Detskej dramatickej rozhlasovej družiny a v televízii hral ako dieťa a neskôr aj ako tínedžer. No ako vraví, na začiatku bola náhoda. 

„Konkurzy vtedy ešte neboli tak ako dnes. Režisérka Zora Bachnárová hľadala chlapca do inscenácie Svetská krása. Mal sa tam zjaviť na pár minút kráľovský synček. Otec vtedy pracoval v televízii ako dramaturg, režisérka sa teda pýtala kolegov, kto má doma chlapca v tomto veku. Otec ma priviedol do televízie, ona ma vyskúšala a už to išlo. Potom prišli ďalšie inscenácie a filmy,“ zaspomínal si v rozhovore pre týždenník Život.

Jeho prvé detské zárobky však boli na tú dobu viac ako dobré a rozhodne prevyšovali bežné vreckové. Zarobené peniaze si dokonca delil so svojou sestrou.

„Mama mi niečo odkladala, dohodli sme sa, že dostávala aj moja sestra Zuzana nejakú časť toho honoráru, to sme boli tak celkom slušne vedení. Neboli to nejaké dramatické zárobky, ale bolo to viac ako to bežné vreckové,“ spomínal kedysi pre denník Nový Čas na svoje prvé zarobené peniaze. Najväčšiu radosť mal potom z toho, že si mohol kúpiť veci za peniaze, ktoré si sám zarobil. „Samozrejme, keď som prišiel do obchodu a mohol som si za vlastné kúpiť bicykel alebo gramofón, tak to bol taký pocit, že fíha, na toto som si sám zarobil,“ dodal.

Peter Kočiš ako detský herec.
Peter Kočiš ako detský herec. Foto: Reprofoto/TA3 Portrét

Napriek tomu, že už ako dieťa účinkoval v televízii a upierali sa na neho zraky množstva ľudí, tvrdí, že jeho detstvo bolo v podstate normálne. „Akurát bolo bohatšie o zážitky z televízneho prostredia. A to by som za nič nemenil. Určite boli aj takí, čo mi závideli. V kruhu mojich kamarátov to bolo úplne v poriadku. Ani oni, ani ja sám som to nepovažoval za niečo také, pre čo by som sa od nich odlišoval. Dôležitejšie bolo dobre zahrať hokejbalový či basketbalový zápas. Skrátka, žiadne problémy som nepociťoval,“ uviedol pre denník Sme.

50 rokov na scéne

Jeho kroky tak logicky po skončení strednej školy smerovali na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, v ktorej laviciach sedel v rokoch 1984 až 1988. Ešte počas štúdia získal dvakrát cenu za herecký výkon na celoštátnej súťaži umeleckých vysokých škôl, v roku 1987 za neabsolventské predstavenie Ostrov a v roku 1988 za absolventské predstavenie Bezva finta.

Peter Kočiš ako študent.
Peter Kočiš ako študent. Foto: Reprofoto/TA3 Portrét

Napokon sa herectvu, kamere a mikrofónu upísal na celý život. A vášeň a zanietenie pre herectvo mu vydržala až dodnes. Herectvo ho aj po rokoch stále napĺňa a s radosťou ho robí pre ľudí. „Je to možno neuveriteľné, ale zase na druhej strane som pyšný, že z toho detského herca som sa akosi tak prirodzene celkom preklenul až do dospelosti,“ priznal herec.

Podľa vlastných slov sa vraj do hereckého dôchodku ešte nechystá.

Krach najstabilnejšieho páru

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…