Uznávaná psychologička: Vychovávame generáciu detí, ktoré nebudú vedieť, čo so sebou

Krúžky môžu deti rozvíjať aj psychicky zničiť.
Voľnočasové aktivity neboli azda nikdy tak trendy ako v súčasnosti. Už polročné bábätká chodia na plávanie a ak deti v šiestich rokoch nerozprávajú plynule aspoň jedným cudzím jazykom, rodičia sa vážne zamýšľajú, kde spravili chybu. Výber najrôznejších aktivít pre deti je skutočne veľký, no ako pripomína psychologička Kristina Zemánková pre portál Maminka.cz, dieťa potrebuje aj leňošiť. Viete, koľko školských krúžkov je tak akurát?
„Nuda nás desí, lenže aby sme boli zdraví, potrebujeme občas vypnúť. Potrebujeme podnety, ktoré boli pre našu myseľ a naše zmysly bežné po tisíce rokov. Výhľad do koruny stromov, šumenie lístia, spev vtákov a podobne,“ hovorí psychologička s tým, že namiesto toho žijeme vo svete plnom stimulov a podnetov.
Každý extrém je škodlivý
„V podstate žijeme v stave trvalého preťaženia. Čo je absolútne neprirodzené a nezdravé. Prakticky to znamená, že naša myseľ je neustále v stave ohrozenia. Nemáme šancu si oddýchnuť, uvoľniť sa, zregenerovať," dodáva s tým, že to dávno nie je len o dospelých, ale aj deťoch.

Hoci je moderné deti každý deň zabávať krúžkami od výmyslu sveta a učiť nich množstvo nových vecí, Zemánková zdôrazňuje, že dieťa potrebuje aj určitý čas samo pre seba. „Z prehnaného strachu, aby bolo o deti dobre postarané, vychovávame generáciu detí, ktoré nebudú vedieť, čo so sebou, pretože nikdy nedostali možnosť naučiť sa byť samy so sebou, organizovať si svoj čas, hľadať, čo ich baví a kým vlastne sú ,“ dodáva Zemánková s tým, že každý extrém, hoci dobre myslený, je vo výsledku škodlivý.
Koľko krúžkov je tak akurát
Článok pokračuje na ďalšej strane: