Dobré noviny
Môže žiť normálny život. Košickí lekári pomohli mladej pacientke, ktorej nezaberala inzulínová liečba
Romana Mináriková, TASR
Romana Mináriková, TASR

Môže žiť normálny život. Košickí lekári pomohli mladej pacientke, ktorej nezaberala inzulínová liečba

— Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Mladá žena bojuje s cukrovkou od detstva.

Skutočné celebrity. Aj týmito slovami ocenili ľudia lekárov z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, ktorí ako prví na Slovensku zrealizovali unikátnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO) od darcu. Endokrinné bunky produkujúce inzulín získali z pankreasu mŕtveho darcu a transplantovali ich pacientke s cukrovkou 1. typu. Operáciou jej dali nádej na kvalitnejší život.

Mladá žena má cukrovku od detstva, zlepšiť jej zdravotný stav nedokázala ani moderná inzulínová liečba. K tomu má viaceré chronické komplikácie a pre zlyhanie obličiek vyše roka chodila na dialýzu. Začiatkom septembra jej transplantovali obličku a o tri dni na to sa vyskytla možnosť transplantovať jej aj LO, ktoré produkujú hormóny potrebné na reguláciu krvného cukru.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/unlp.sk/posts/pfbid02ZE8miPskahfg9Av62ofWnLpFxE483jZWmJMZMTWjQMbH3r7AsiA1QnEdqxreBWdnl

„Nečakali sme, že sa nám v takom krátkom čase naskytne príležitosť aj na transplantáciu ostrovčekov," vysvetľuje primár transplantačného oddelenia Igor Gaľa s tým, že prípravu na transplantáciu LO napriek tomu začali už pred pár mesiacmi. 

Po identifikácii vhodného darcu orgánov sme vyvinuli maximálne úsilie na odber pankreasu a jeho následné spracovanie," dodáva doktor Gaľa s tým, že počas 48 hodín, ktoré mali na samotnú realizáciu transplantácie LO, potrebovali skoordinovať veľký počet ľudí.

Langerhansové ostrovčeky získané z pankreasu mŕtveho darcu v pražskom IKEM napokon transplantoval do pečene pacientky Štefan Hulík z I. chirurgickej kliniky. Transplantáciu na operačnej sále riadil prednosta Kliniky diabetológie IKEM Peter Girman, ktorý pricestoval z Prahy do Košíc s pripravenou infúziou ostrovčekov.

Po operácii u pacientky nezaznamenali závažné komplikácie, no úspešnosť transplantácie buniek pankreasu ukážu až nasledujúce týždne. Podľa diabetologičky z I. internej kliniky Ingrid Draveckej však možno u pacientky očakávať celkové zlepšenie kvality života a vyrovnanejšie hladiny cukru v krvi - bez výskytu závažných hypoglykémií.

Takisto sa u nej môže čiastočne obnoviť vnímanie varovných príznakov hypoglykémie, ktoré ju na tento život ohrozujúci stav upozornia. „Na druhej strane musíme poznamenať, že transplantácia LO nevedie k úplnému vynechaniu podávania inzulínu," uzavrela.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…