Dobré noviny
Slováci si od októbra prilepšia. Stravné poriadne narastie, pozrite sa, o koľko dostanete viac
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Slováci si od októbra prilepšia. Stravné poriadne narastie, pozrite sa, o koľko dostanete viac

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Archív Dobré noviny, TASR/Milan Kapusta

Ako sa zvýši minimálna hodnota stravného?

Dobré správy pre zamestnancov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny totiž chystá už druhé tohtoročné zvýšenie stravného. Rezort chce týmto krokom reagovať na vysokú infláciu, pričom ľudia by sa novej výšky stravného mali dočkať už v októbri. Vyplýva to z návrhu opatrenia ministerstva, ktoré bolo zverejnené na portáli slov-lex ešte v auguste.

Kedy sa dozvieme viac?

„Zvyšovanie stravného podľa zákona nastáva vtedy, keď ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní vzrastú o viac ako päť percent od mesiaca, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného,“ pripomína portál Finsider. Mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní už v júni dosiahol hodnotu 105,8, čo je zvýšenie o 5,8 % oproti tzv. základni. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/mpsvrsr/posts/pfbid0di49PVmKrW8Wm3ZDWV1jVXH4dEfotP2n54XH8EzMAXbs2aCvz34J4MHt8sNM4nXQl

„K návrhu opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na zvýšenie súm stravného sa v súčasnosti vyhodnocuje medzirezortné pripomienkové konanie. Po ňom bude návrh predložený na diskusiu v komisii pre finančné zákony Legislatívnej rady vlády. Až po schválení v tejto komisii bude opatrenie predložené na publikovanie v Zbierke zákonov. Očakáva sa, že toto zverejnenie sa uskutoční v septembri,“ uviedlo ministerstvo pre Aktuality.sk.

Zvýšenie o 37 centov

Minimálna hodnota stravovacej poukážky sa zo súčasnej sumy 5,48 eura môže zvýšiť na 5,85 eura. Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní päť až 12 hodín. Suma stravného sa má návrhom opatrenia zvýšiť pri piatich až 12 hodinách pracovnej cesty zo 7,3 eura na 7,8 eura.

Nad 12 až 18 hodín trvania pracovnej cesty by mohol zamestnanec dostať stravné vo výške 11,6 eura, namiesto súčasných 10,9 eura. Náhrada stravného pri trvaní pracovnej cesty viac ako 18 hodín sa návrhom môže zvýšiť o euro, a to konkrétne na 17,4 eura. Účinnosť opatrenia predpokladá Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR od 1. októbra 2023.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…