Dobré noviny
Na muziku balil baby, potom spoznal svoju Danielu. Manželka Martina Babjaka si zvykla aj na jeho vrtochy
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Na muziku balil baby, potom spoznal svoju Danielu. Manželka Martina Babjaka si zvykla aj na jeho vrtochy

Martin Babjak s manželkou
Martin Babjak s manželkou — Foto: Profimedia.sk, TASR/Milan Kapusta

Slovenský barytonista oslavuje 63. narodeniny.

„Na muziku sa baby vždy dobre balili,“ vraví Martin Babjak, ktorý sa za ženami v mladosti čo-to ponaháňal. Popredný slovenský barytonista napokon svoje šťastie našiel pri manželke Daniele, s ktorou je už desaťročia. Ako tvrdí, do chomúta s ňou vstúpil rád, pričom jeho polovička si zvykla aj na jeho vrtochy. Neúnavný propagátor hudby v rôznych jej podobách i žánroch sa v piatok 15. septembra dožíva 63 rokov.

Martin Babjak.
Martin Babjak. Foto: TASR/Vladimír Benko

Spievajúca rodina

Pochádza z rodiny, ktorá by sa v rámci Slovenska mohla zaradiť k unikátom. Ide totiž o kompletne spievajúcu rodinu. Jeho rodičia stáli pri zrode Spevohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Otec Štefan Babjak bol sólistom a matka Terézia Babjaková zboristkou bystrickej Opery. O šesť rokov mladší brat Štefan je takisto operným spevákom a primášom Ľudovej hudby Štefana Babjaka, ďalší brat Ján je tenorista a sestra Terézia Babjaková-Kružliaková je mezzosopranistka.

Martin Babjak sa narodil 15. septembra 1960 v Banskej Bystrici. Počas štúdia na Strednej priemyselnej škole dopravnej bral hudbu iba ako príjemnú zábavu a i keď hrával vo folklórnej skupine, na umeleckú dráhu nepomýšľal. „Isteže som k hudbe inklinoval, veď vďaka rodičom, ktorí sa jej profesionálne venovali, som ju vnímal od útleho detstva. Ešte kým som bol dieťa, mi to však bolo úplne jedno. Nevynikal som v hre na nejaký nástroj a aj keď bol otec operný spevák, mne samému ani len nenapadlo, že by som ním mohol byť i ja,“ povedal pre Korzár.

Rodičia ho do ničoho netlačili

K prehodnoteniu svojich ďalších životných plánov dospel až v maturitnom ročníku. „Bolo to však veľmi spontánne, nedá sa povedať, že by som nad tým bol dlho uvažoval. Zrejme vo mne chuť spievať operu celý ten čas driemala. Rodičia ma do ničoho netlačili, bolo im jasné, že ak by sa snažili ma mňa vyvíjať nátlak, boli by to len zhoršili,“ dodal. Po talentových skúškach sa nádejný spevák dostal na bratislavské Konzervatórium do triedy profesorky Idy Černickej.

Martin Babjak v roku 2016.
Martin Babjak v roku 2016. Foto: TASR/Branislav Račko

Počas štúdia absolvoval štvormesačnú stáž na vokálnej škole milánskeho Teatro La Scala. Prvé kroky na slovenskej opernej scéne urobil ako sólista Štátnej opery v rodnej Banskej Bystrici. Po dvoch sezónach vyhral v roku 1989 konkurz do bratislavského Slovenského národného divadla (SND), kde spieval 16 rokov. Občas stál aj na javisku košickej opernej scény.

S úspechom hosťoval na operných scénach v USA, Švajčiarsku, Česku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Egypte, Kanade a v Japonsku.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…